Murakami EdebiyatıMarisha Pessl - Gündelik Felaket Teorileri

Siren'den çıkar çıkmaz almıştım Gündelik Felaket Teorileri'ni. Tabi, Yekta Kopan Fil Uçuşu sitesinde önerisini görünce almıştım. Kopan'ın tavsiyeleri iyidir, sizlerde değerlendirin. Kitabın üstünden hayli zaman geçti, Her seferinde bakıp iç geçiriyordum.


Marisha Pessl, okuyup ve yazdığım Donna Tartt'ın Gizli Tarih'i örnek alarak yazmış. Gerçekten okuyunca benzerlikler sizi gülümsetiyor. Hoş bir tesadüf gibi düşünün. Kitap, annesini 5 yaşında kaybetmiş Blue ve babası Gareth Van Meer arasında geçiyor. (çoğunlukla)

Gareth Van Meer bir akademisyendir. Harvard mezunu, karizmatik ve olgun bir kişiliktir. Blue ise, annesinin kaybı ardından babasıyla büyümüş ve onun kurallarına göre yetişmiş; sürekli okul, ev ve eyalet değiştiren bir kişiliği sanırım gözünüzde canlandırabilirsiniz. Pek dost canlısı sayılmaz. Olaylar, Hannah denen bir öğretmenin Blue'nun hayatına giriş yapmasıyla başlıyor aslında. Tabii, Blue'da Harvard kazanıyor ve edindiği arkadaşlıklar kendisini başka yola çeker. "Amerikan paranoyaları, okul sistemi, yaşam tarzı, felsefe, Mavi Kanlılar ve Katil kim?" sorusuna cevap ararken sizleri de peşinden sürüklüyor. Bol dipnotlu kitaplardan hoşlanıyor musunuz? Ben şahsen bayılırım. En önemli unsur bana göre, bitince insana kendisini "bilgi bankası" gibi hissettirmesi. Sizler alıp okuyun, seveceksiniz, derim!

Siren Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Çok okuyan değil, çok düşünen bilir... Kimi zaman göz önünde olanları görmek için gözlerden fazlası gerekir. Marisha Pessl'dan tüm dünyada büyük ses getirmiş, çarpıcı bir roman: Gündelik Felaket Teorileri. Harvard öğrencisi Blue van Meer'in izinde, kitaplardan filmlere, filmlerden hayata uzanan Gündelik Felaket Teorileri, yüreğin ve zihnin düştüğü tuzakları coşkulu bir dille anlatıyor. Ders programı formatında yazılmış bu etkileyici romanın her bölümü, bir edebiyat eserinin başlığını taşıyor ve sizi, kitaplar ve popüler kültür yardımıyla muazzam bir komployu çözmeye davet ediyor.

Bugüne değin otuz dilde yayımlanmış olan Gündelik Felaket Teorileri, çok okuyan, çok düşünen ve çok sorgulayan Blue'nun macerasını Nabokov, Shakespeare ve Flaubert gibilerinin eserlerinden Audrey Hepburn, Humphrey Bogart, Jane Russell ve daha nicelerine, doğru olduğunu varsaydıklarımızın ardında gizlenenlere uzanarak anlatıyor ve algı da denen göz kamaştırıcı kelebeği yükseklere uçuruyor.

Blue'nun anlattıklarını takip ederek kitaplardan filmlere, filmlerden yaşama atlamak ve romanın sonundaki bitirme sınavını vererek dersi, Gündelik Felaket Teorileri'ni geçmek, size düşüyor.

Gündelik Felaket Teorileri, tuzaklar ve umutlarla dolu hayatta yanılgıya düşmek istemeyenler, açıkgözlü geçinenler ve işaretleri önemseyenler için vazgeçilmez bir rehber, baş döndürücü bir roman.

4 Eylül 2015 20:44

Okunacaklar listeme ekliyorum hemen:)Kalemine sağlık,mutlu kal:)

5 Eylül 2015 18:30

@Uzun Hikaye•
Teşekkür ederim, keyifli okumalar! :)

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes