Murakami EdebiyatıNikolay Gogol - Palto

Ergence bir cümle kuracağım, -Ergenlere laf attığım yok, aman dikkat!- "Ruslar candır, gerisi olsa olsa heyecandır." Dostoyevski'nin ünlü sözü: "Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık," sözü bu kitap içindir. Resimli hali okumaya pek bir şevk ettirici. Noemi Villamuza'nın çizimleri de dehşet!


Rus edebiyatı neden bu kadar sevdiğimi bilmiyorum, ve evet bayıldığım bir gerçek. Yoksulluğu hangi ülkenin edebiyatı bu kadar yazabiliyor ki. Şahsen, ben Palto hikayesini okuyunca, yoksulluğu derinden hissettim, çok sevdiğim kış mevsiminden nefret ettim. Eğer bir ülkenin edebiyatı size bunları hissettiriyorsa, marşa kalkıp selama durmak lazım, diye düşünüyorum.

Akaki Akakiyeviç karakterine bayılacaksınız. Yoksulluğun kahrolası yüzünden bir kez daha tiksineceksiniz. Bahsetmediğim yerler yok değil. Bu bölümlerde sizlere sürpriz olsun. Her kütüphanede mutlaka bulunması gereken "klasiklerden!"

Kolektif Kitap'tan çıkmış kitabı aşağıda özetini bulabilirsiniz.

"Önüne ne pahasına olursa olsun ulaşacağı bir hedef koyan insanlar gibi kendini şimdiden daha hayat dolu hissediyor, karakteri güçleniyordu. Yürüyüşünde ve hareketlerinde kararsız ve ikircikli ne varsa gitmiş, gözlerinde yeni bir ateş parlamaya başlamıştı. Hatta en cüretkar hayallerinde bazen paltosuna sansar kürkü bir yaka diktirmeyi bile kurar olmuştu."

"Küçük adam"ın çektiği sıkıntılar, maruz kaldığı eşitsizlik ve acılar bu uzun öykünün başkahramanı Akakiy Akakiyeviç'in hayatı üzerinden yalın bir gerçekçilikle anlatılıyor. Böylesi bir anlatım, her ne kadar dönemin Çarlık Rusya'sında büyük tepki alsa ve Gogol, Rus insanını aşağılamakla suçlansa da, Rus edebiyatında büyük bir çığır açıyor. Elinizde tuttuğunuz bu muhteşem eseri daha önce yayınlanmış örneklerinden farklı kılansa, otuzdan fazla kitapta imzası olan ödüllü çizer Noemí Villamuza'nın büyüleyici çizimleri.

"Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık."
Dostoyevski

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes