Murakami Edebiyatıİnci Aral - Ölü Erkek Kuşlar

İnci Aral'ın yazmış olduğu ilk romanıdır ki, çoğu kişiye göre aynı vakitte 'en iyi kitabıdır,' şeklinde bolca yorumlar okudum. Kitabın Kırmızıkedi'deki baskısı tükenmiş. Bu sebeple, Nadirkitap'tan temin edebildim. İyiki okumuşum bu romanı. Muhteşem bir kadın portresi resmediliyor. Bir kadının iç dünyası ve ikilemi inanılmaz sürüklüyor peşinden.


Kitap, 1991 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü kazanmış. Yazarların ilk kitaplar her zaman çok önemlidir, derim. Dediğim gibi, ilkler önem-değer taşır. Kıymetini bilin. Bir kadın ve iki erkek. Biliyorum çok klişe geliyor kulağa ama, okuyunca iyi tavsiye etmişsin, diyeceksin. İnci Aral'ın muhteşem anlatımı ve dili, kitabı o farklı kılmış ki, mutlaka okunası.

Suna, Onur ve Ayhan'ın hikayesi sizi sürükledikçe sürükleyecek. Ardına takıldığınız için pişman olmayacaksınız. Bıraktığı yerde kendinizi toparlamanız zor olacaktır, size tavsiye budur. Bu yılın okuduğum en güzel kitaplarından. Müthişti!

Kırmızıkedi Yayınlarından çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Suna'nın içinde iki ayrı kadın yaşar. 'Su' uysal, uzlaşmacı, evcil, iyi anne ve eş olmaya koşullanmış yanı, 'Na' ise bozuk saydığı her türlü düzene karşı çıkmaya hazır, asi ve cesur kimliğidir. Sürekli çatışma halinde olan çift benlik ve bölünmüşlüğü içinde, bir de kocası Ayhan'ın en yakın arkadaşı Onur'a aşık olunca Su-Na'nın durumu daha da zorlaşır.

Ölü Erkek Kuşlar, bir kadının birine tutkulu bir aşk, ötekineyse köklü bir sevgi ve evlilik bağıyla bağlandığı iki erkek arasındaki yakıcı gidiş gelişlerini anlatırken bu üç kişinin çocukluktan kadın ve erkek olmaya uzanan yolda öngörmeler, koşullanmalar ve kurallarla biçimlenişlerini irdeliyor. Kadın-erkek ilişkilerinin, hem toplumsal tabu ve yargıların özündeki katılık ve şiddet hem de tarihsel bir dönemin baskı ortamında nasıl yorucu bir iletişimsizlik ve çözümsüzlüğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu karmaşa içinde aşk çocuksu bir düş, evlilikse düzen sanılan bir düzensizliktir.

İnci Aral; çok sevilen, eskimeden güncelliğini korumakta olan bu ilk romanında bir kadının bağımsızlık ve mutluluğu umutsuzca arayışını sarsıcı bir içtenlik ve ustalıkla anlatıyor.

24 Temmuz 2015 18:33

3-4 sayfasını okuyup bırakmıştım ki hem pek kitap bırakmam hem de bu kadar az okumayla bir şey anlaşılmaz... ama kitap yıllardır öylece duruyor, hep bir gün okurum diyorum ama :) güzel yorumunuzu görünce yeniden aklıma geldi... umarım bir gün okurum :) teşekkürler...

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes