Murakami EdebiyatıNazlı Eray - Aşkı Giyinen Adam

Nazlı Eray okumadan önce bilmeniz gereken kesinlikle "normal" bir şey okumayacağınız. Aşkı Giyinen Adam'da, kitap karakterleri; Menekşe gözlü Elizabeth Taylor, Debbie Reynolds ve Eddie Fisher. Ünlü siyah-beyaz dönemin Hollywood aktör-aktrisleri.


Eray, 2002'de Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazanmış bu kitapla. Ben yine okurken kendimi cümlelere, hayallere ve üstün gerçekçiliğin kıyısından yemiş hülyalara bıraktım. Dalgalandım da duruldum adeta. Sizin de okumanızı salık veririm. Heyecanı kaçmasın diye, spoiler da vermiyorum.

Can Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü'nün kazanan Aşkı Giyinen Adam'da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla'nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie'nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi'nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi'nde Mihri Abla'yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri… 

“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim' dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?' diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu' dedi.”

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes