Murakami EdebiyatıMarion Milner - Kendine Ait Bir Hayat

Son zamanlarda artan modernist yaklaşımlardan sonra, bizlerde artık mutlu olma yolunu eşyalarda veya meditasyonlarda bulduk ne yazık ki... Kendine Ait Bir Hayat kitabı görür görmez, ismi dikkatimi çekti. İçeriği ise, "mutlu olmak adına" cümlesi bile yetti. Malum 21. yy insanı mutluluğa aç varlıklar.


Mutluluğu bulmaya çalışan Marion Milner'ın deneysel yöntemleri sonucunda, yaşadıklarını günlüğe aktarmasıyla ortaya çıkmış kitaptır. Kitabı 1920'lerde yazılıp, bizde 2015'te çıkması da ayrı tartışma konusu. Yazarın mutluluk arayışındaki bulduğu izler, umut ışıkları, düş kırıklıkları ve yaşam mücadelesi karşısında vermiş olduğu savaş... Okunup ders çıkarılması elzem biyografilerden.

Metis Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

"Kendisinin zannettiğinden çok daha aptal olduğunu anlamaya hazır olmayan kimse bu deneye kalkışmasın." Yazar ve psikanalist Marion Milner, yirmi altı yaşındayken son derece şahsi ve ilginç bir "deney"e girişir. Kendisini nelerin mutlu ettiğini bir günlüğe tek tek kaydetmeye başlar. Amacı hayatta tesadüfen karşısına çıkan mutluluk anlarını artırmaktır. Yıllar sonra bu günlüğü elden geçirmeye karar verdiğindeyse, ortaya Kendine Ait Bir Hayat çıkar: İç dünyasını keşfetmekte epey yol kat etmiş birinin, öğrendiği şaşırtıcı şeyleri başkalarıyla paylaşma arzusunun ürünü. 

Kitapta belki de en çok, hayata aklın dar odağından bakmakla tüm benliğin daha geniş odağından bakmak arasındaki fark üzerinde duruluyor. Milner ilkinin beraberinde yoğun bir eksiklik ve tatminsizlik, ikincisinin ise belirgin bir doygunluk ve bütünlük hissi getirdiğini söylüyor, zira akıl her ne kadar temel bir unsur olsa da, aklın hükümranlığının dışında kalan duyguları, arzuları ve ihtiyaçlarıyla insan çok daha karmaşık bir varlık. Öyle ki, biraz durup bakışlarımızı kendi içimize çevirdiğimizde, aslında kendimiz hakkında ne kadar az şey bildiğimizi, bastırdığımız ya da görmezden geldiğimiz ne çok yönümüzün olduğunu fark ediyoruz. Bu kitap bize tam da bunu hatırlatıyor ve bir bütün olarak benliğimizle bağlantı kurmamızın tatminkâr bir hayat için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes