Murakami EdebiyatıMarguerite Duras - Sevgili

1984 yılı Goncourt Ödülü'nü kucaklamış kitaptır Sevgili. On beş yaşında beyaz bir kızın, çıktığı vapur yolculuğunda kendinden iki kat yaşlı, zengin bir adamla tanışmasını ve o adamda cinselliği keşfetmesini anlatıyor. 1001 Kitap sayesinde okuduğum çok etkileyici bir öykü.


Kitap, yoksulluğu, sonrasında gelen aldatıcı güzel günleri anlatıyor. Annesinin genç kızı yıkadığı, yeşil Arap sabunun yazıldığı bölüm, kokuyu bana kadar getirmiştir. Çocukluğuma döndüm bir ara. Cinsellik üzerine ve kendini keşfetme adına okuyun, okutun. Gerçekten çok kaliteli romanlardan. Kitabın filmi de varmış, izleriz bir ara.

Can Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Marguerite Duras'ın 1984 Goncourt Ödülünü alan ve 34 dile çevrilen ünlü sevgili romanının yeni basımını sunuyoruz. Modern romanın en önemli yaratıcılarından biri sayılan Marguerite Duras'ın, yetmiş yaşındayken yazdığı bu roman, dünyanın dört bir yanında fırtına koparmıştı. Kolay anlaşılan, yoğunlukla yalınlığı ustaca birleştirdiği bu romanıyla, Duras, büyük okur kitlelerine ulaşmayı da başarmış oldu. Roman, onbeş yaşındaki yoksul beyaz bir kızın, Vietnam'da, bir nehir üzerinde yaptığı vapur yolculuğu sırasında, kendinden iki kat yaşlı, zengin bir Çinliyle tanışmasının, o adamda cinsel aşkı keşfetmesinin öyküsü. Yazarın kendisi de, on yedi yaşına kadar, bir Fransız sömürgesi olan Vietnam'da kalmıştı. Romanı yayımladıktan sonra, bu romanın, kendi yaşamından alıntılarla dolu olduğunu saklamadı. Kimi eleştirmenlerin, bugüne kadar yazılmış en güzel romanlardan biri saydıkları Sevgili'yi, ünlü Fransız yönetmen Jean Jacques Annaud, filme çekti. Bu romanı severseniz, Duras'ın bundan sonra kaleme aldığı ve Can Yayınları arasında bulabileceğiniz Kuzey Çinli Sevgili'yi severek okuyacaksınız.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes