Murakami EdebiyatıBanana Yoshimoto - Mutfak

Japon edebiyatından yeni bir yazar ve kitapla karşınızdayım! Banana Yoshimoto ilk defa elime almama rağmen, sanki yıllardır severek okuyormuşum gibi hissiyat verdi. Bu bahsettiğim tuhaf durum, çok nadiren başıma gelir. Halen silkelenebilmiş değilim.


Yoshimoto'nun ilk kitabıymış Mutfak, ve Japonya'da hemen bestseller olmuş. Çok kısa bir kitap. İki farklı öykü barındırıyor içinde. Çocukluğuma döndüm; yağmurun pencereyi buğulandırıp hüzünlendirdiği, dere yataklarının şırıl şırıl sesleri ve mutfakta tatlı yapmaya çalıştığım zamanları... Hayat diyorsunuz buna işte.

Kitabın inceliğine bakıp burun kıvırmayın, çarpıyor adamı. Anne ve babasını kaybeden bir genç kızın dedesini de kaybetmesi sonucu ruh hali anlatılıyor. Mesela genç kızımı mutfak huzu buluyor, yatağını buzdolabının kenarına kurup, orada yatıyor. Huzuru mutfakta buluyor. Yüzeysel yazıyorum ki, spoiler yemeyin. İlk aşk, ilk yalnızlık ve ilk dinginlik... Mutlaka ve zevkle okuyun. (Okuyun bakın diyorum, ona göre...)


Arion Yayınevi'nden çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda. İyi incelemeler!

"Mutfak" anneler, transseksüellik, sevdiğini kaybetme, mutfaklar, aşk, trajedi ve çağdaş Japonya'da özgür ruhlu iki kadının aklına gelen terimleri içeren iki öyküyü bir araya getiriyor. Japonya'nın en parlak genç edebiyat yıldızının şaşırtıcı orijinallikteki çalışması.
"Yoshimoto'nun basit, şık tarzı Kazuo Ishuguro'nunki ile kıyaslanabilir. Aşk ve sevdiğini kaybetme üzerine akıllıca yorumlar hayal ve gerçekliğin hafif bir dokunuşuyla bulaşıcı güzellikte bir yazı."
-The Times-

11 Aralık 2014 20:37

alıntı muhteşemmiş :) çok değişik kitaplar öneriyorsunuz bu genelde bulamadığım bir özellik teşekkürler :D

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes