Murakami EdebiyatıBarış Bıçakçı ~ Aramızdaki En Kısa Mesafe

Bıçakçı'nın Bizim Büyük Çaresizliğimiz'i okuyup çok beğenmiştim. Blogda da yer vermiştim. Yine çok seveceğiniz, gene kanının vardığı sonuç olarak; bir festival filmi tadındaydı. Etkileyici, ürkütücü ve eğlenceli...Aramızdaki En Kısa Mesafe, öyküleri yetişkinliğe varamayan bir çocuğun öyküleri, anlatıları üzerinde duruyor. Odak nokta bir aile ve yaşananlar. Bir rüya gibi. Özellikle "Uyu Güzel Köpek Uyu" bölümü cidden şahaneydi.

Okuduğunuz hem anı, hem kısa öyküler\hikayeler tadında. Kimi zaman dediğimiz gibi: Ben bunu yaşamıştım sanki, diyeceğiniz türden, hafifi meşreplik bırakıyor üzerinize. Üzücü olduğu kadar düşündürücü. Mutlaka okuyun, okutun...
"Çünkü hiçbir şey göründüğü, hatta yaşandığı gibi değil! her şey hatırlandığı gibi."
İletişim yayınlarından çıkmış kitabın tanıtım bülteni aşağıda. Düşünerek okuyun.

Asıl öykü ile ilgilenmeyen bir anlatıcı ve yetişkinliğe varmayan bir çocukluğun öyküleri. Aynı soyadının önünde toplanmış beş kişinin belirip kaybolan dünyası...

Bu dünyada hiçbir şey göründüğü hatta yaşandığı gibi değil, her şey hatırlandığı gibi! Daha önce İletişim'den Herkes Herkesle Dostmuş Gibi (2000) ve Veciz Sözler (2002) adlı yapıtları yayımlanan Barış Bıçakçı, bu kitabında çok zor bir işe kalkışıyor: Çocukluğun sihirli dünyasına giriyor. Ve ustalıkla geliyor bu işin üstesinden. Çocukluk halini, çocuk duyarlılığını has edebiyatla anlatan ince, kırılgan hikâyeler kuruyor.

Adsız
8 Temmuz 2014 19:08

Okuduğunuz tüm kitapları bloğunuzda tek bir sayfada görmek ne hoş olurdu.

9 Temmuz 2014 00:53

@Sanem•
Altta kategori bölümü var. Kitap adlı kategoriyi tıklarsanız, sadece okunup yazılmış kitaplar çıkacaktır. İlginiz için teşekkürler. :)

Adsız
9 Temmuz 2014 01:08

Teşekkürler. Yukarıdaki sınıflandırma hiç dikkatimi çekmemiş. :)

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes