Murakami EdebiyatıVirginia Woolf ~ Mrs. Dolloway

Bu kitabı, Saatler kitabını okuyup, çok beğendiğim için okumak istedim. (zaten referans olarak veriliyor kitapta.) Virginia Woolf, bulanıma girerek, evlerinin yakınlarında bulunan Ouse nehrine, ceplerine taş doldurarak atlayıp intihar etmiştir.Mrs. Dolloway, kitabın ana karakterleri, roman boyunca hiç karşılaşmamış olan Septimus ve Dolloway'den oluşuyor. Zaman kavramı hep ön planda bu kitapta. Hatta, yazarın "Saatler" ismini bile roman için düşünüldüğü söylenir. 

Woolf, kadının kadına duyduğu sevginin biraz ilerisini görüp, aktarıyor. Ölümü, satırlardaki hemen hemen her kelime de, ensenizde hissediyorsunuz. Karamsar olduğu doğru, lakin her satırı gerçek hayattan. Feminizm ve eşcinselliği irdeleyen Woolf'tan şahane bir roman. Ruhunuzla okuyun.

Kırmızı Kedi yayınevi'nden çıkan kitabın tanıtımı aşağıda.

Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda Londra. Sıcak bir yaz günü Clarissa Dalloway o akşam vereceği büyük partiye hazırlanmaktadır. Aynı gün Hindistan'dan beklenmedik bir ziyaretçi gelir: İlk aşkı Peter Walsh. Onun bu apansız gelişi uzak bir geçmişin anılarını, eski arkadaşlıkları ve Clarissa'nın gençliğinde yaptığı tercihleri canlandırır zihninde. Bütün yaşamı, ilişkileri ve sıradan, tekdüze evliliğine götüren olaylar bir bir geçer gözlerinin önünden.

Clarissa çevresinde sürüp giden hayata ve o hayatın içindeki sayısız insana odaklanırken, yazar da çeşitli karakterler arasında gidip gelir ve onların yaşadıklarını Mrs. Dalloway'in akıp giden gününün içine yerleştirir. Virginia Woolf, 'Clarissa Dalloway'in hayatında bir gün' ü, en yetkin temsilcisi olduğu bilinçakışı tekniğiyle anlattığı bu romanında, erkekle kadın ve iki kadın arasındaki ilişkilere de bir pencere açıyor; karakterlerin her birinin iç dünyasına okuru da dahil ediyor; geçmişe ait benzersiz ama acı veren imgeleri bugünün imgelerine katıyor, toplumun dayattıklarının altında boğulan arzuları incelikle işliyor. Hayatı ve dış dünyayı her bir karakterinin gözünden ve zihninden muhteşem bir çözümlemeyle sunarken, zamanının ruhunu da başarıyla yansıtıyor.

Mrs. Dalloway, Türkiye'de ilk yayımlanışından 35 yıl sonra İlknur Özdemir'in çevirisiyle yeniden okurlarıyla buluşuyor.

17 Aralık 2013 23:10

çok beğenmiştim bu kitabını da. zor okunmalı bir kitap ama ben zaten bunu seviyorum..

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes