Murakami EdebiyatıErdal Öz ~ Gülünün Solduğu Akşam

Erdal Öz, ünlü ve yerli yayınevi Can Yayınları'nın kurucusudur. 1980 yılında bu yayınevini kurdu. İlk defa okudum kendisini. Hakkında çok şey duydum. Siyasetle içe içe olan bir kişilikmiş...falan filan gibisinden.


Gülünün Solduğu Akşam ile başladım okumaya kendisini. Kitap bir kere, çok iyi. Dar ağacında asılan üç fidanı anlatıyor. Birazcık, belgeselimsi ve ropörtaj tadı alabilirsiniz. Ben gayet sevdim. Zaten olması gereken buydu böyle anlatıda.

'' karşıyaka'nın üç gülü 
yürek dalıma gömülü 
karşıyakanın üç gülü 
tüm kançiçekleriyle 
gözpınarıma gömülü. 
denizgül, yusufgül, hüseyingül... ''
Siyasi içerikli kitapları nedense sevmem. Tabi, bu siyasi kitapların gerekliliğini yadsımıyorum. Deni Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın hikayesi sizi kucaklayıp, ağlatacak. Tarihimizde kara sayfa olarak yer alan bu olayın iç yüzünü okun derim.

Can yayınlarından çıkmış kitabın tanıtım bülteni aşağıda. Vicdan biraz.

"Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Sinan Cemgil" ve daha niceleri. Mamak Askeri Cezaevinde bu çocukların çoğuyla konuşmuştum. Deniz'le anlaştığımız gibi, tuttuğum notlardan yola çıkarak bir roman yazacaktım. Sorduğum sorularla onları sürekli küçük ayrıntılara yöneltmeye çalışmıştım. Roman, bu ayrıntılardan doğup gelişecekti. Ne yazık ki iş yarım kaldı. Hele belgesel bir roman için elimdeki notların yetersizliğini görünce böyle bir çalışmaya girmekten vazgeçmek zorunda kaldım. Yıllar sonra, bir başka biçimlemeyle, sonunda oluşturabildim bu kitabı. 'Gülünün Solduğu Akşam', serüven dolu sürükleyici bir roman gibi de okunabilir. Ama acı ve hüzün yüklü bir kitap olduğu da bilinmelidir. Anı, belge, anlatı karışımı bu kitabı dilerseniz bir roman gibi okuyun; yeter ki sizde bırakacağı hüzün kalıcı olsun.

30 Aralık 2013 18:07

ben bu kitabı ya duydum ya okudum , okunacaklar listelerimde de bulamadım , herhalde kitaplarımın içinde de yok , o sebepten ilk alınacaklar listeme eklendi...

31 Aralık 2013 17:50

@Kitap eylemcisi•
Beğeneceğini umuyorum. :-)

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes