Murakami EdebiyatıChuck Palahniuk ~ Gösteri Peygamberi

Chuck Palahniuk, ne kadar çok duydum bu yazarı... Her defa inatla okumayıp, üstüne burun kıvırdım. Fight Club - Dövüş Kulübü kitabının yazarı aynı zamanda. Dövüş Kulübü'nden önce bunu, Gösteri Peygamberi'ni okumak istedim. 


Yazar, anlaşılan eleştiriyi seven bir isim. Zira, içinde sayfalar arası dolu dolu eleştiriler okudum. Hepsi de oldukça, hatta çokça yaratıcı şeyler. Medyanın insan üzerindeki baskısı, getirdikleri-götürdükleri, altına sıçmış kapitalizm eleştirisi vb. gibi taşlamalar okuyacaksınız.

“Ölmek insanın canını çok yakar mı? diye soruyor.”“Bak tatlım, diyorum, evet yakar ama yaşamaya devam etmek çok daha fazla acıtır.”


Kitaba biraz ironi ile yaklaşalım. İlk önce, ev temizliğinde, bilmediğiniz kadar güzel şey öğreniyorsunuz. Uçak kaçırmayı da az-buçuk çözüyorsunuz. Belki ilerde hava korsanı olmaya karar verebilirsiniz. Adını sayamayacağım kadar yemek çeşidi öğreniyorsunuz, e az şey mi? Mutlaka okuyun, çok beğeneceksiniz.

Ayrıntı yayınlarından çıkan kitabın özeti aşağıda. Bol ironiler!

Yalnızlık, yabancılaşma, şiddet, pornografi, tüketim ve şöhret açlığı... Televizyon kanallarından boca edilen sayısız yalanla kirlenmiş, hiçbir şeyin dolduramadığı bir boşluk... Gösteri Peygamberi, yeni bir binyılın başındaki modern dünyanın ürkütücü çılgınlığına ilişkin karanlık bir taşlama; medya, şöhret ve pop kültürüne yönelik sivri dilli bir aşağılama...

Tender Branson, Creedish mezhebinin dünyadan yalıtılmış sahte cennetinde doğup büyümüş ve dış dünyaya gönderilmiş binlerce misyonerden biri. Kilise doktrinine göre görevi, yaşadığı sürece çalışmak ve gerekli olduğunda ölmek. Kaderi beklenmedik biçimde değişip onu şöhretin doruklarına taşırken aynı zamanda medya ve popüler kültürün içyüzüyle tanıştırıyor. Yarı tanrıya dönüşme yolunda yaşadıkları yakında yüzleşeceğimiz kıyametin çarpıcı bir habercisine dönüşüyor... Branson, mezhepte kendisine zaten hiç verilmemiş olan hayatı "dış dünya"nın çirkinliğine sonuna kadar gömülerek yok etmeyi deneyecektir. Ne var ki, hayatına karışan gizemli Fertility Hollise göre, kendine bir kader çizmeye çalışması anlamsızdır. Olacaklar zaten bellidir ve olmak zorundadır... Ve "intihar etmekle şehit olmak arasındaki tek fark gazetede manşet olmaktır."

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes