Murakami EdebiyatıHoly Motors ~ Kutsal Motorlar

Kaç zamandır şöyle sistem eleştirini işleyen bi'şeyler izlemedik. O bakımdan Holy Motors, sıcak bir yaz gününün, buz gibi limonatası! İnanın bana, o limonatanın tadını unutmak hiç kolay olmayacak, içtikçe içmek isteyeceksiniz; insanlar her zaman daha fazlasını istemez. İstedikçe verecek, verdirecek harikulade bir film bu. Hayatınızın gidişatını, rutinliği eleştirirken bulacaksınız kendinizi!


Şahane Köprüüstü Aşıkları filminin şahane yönetmeninden, yine şahane bir film! Yıllar evvel o filmle beni can evimden vuran Leos Carax, 2013'te tekrar vurdu. Yönetmen zaten renkli bir kişilik, marjinal kişiliklerden her zaman iyi işler çıkıyor; bu sadece yönetmenlik mesleğinde değil, her türlü şekilde ortaya çıkıyor. Holy Motors, tam yönetmenini bulmuş.'


1991'de en son film çekmişti Carax, neden bu kadar geç kaldın be adam?' demek geliyor insanın içinden. Maalesef kaliteli yönetmenler üst üste film çekmiyor. David Jenkins, filme öyle bir yorum yapmış ki, her yer alev alır.Kesinlikle herkese göre bir yapım değil keza, çoğu bloglara baktımda filmi anlayamamışlar bile. Ee, doğal! Basit ve uyduruk ipi kaçmış, sadece izle ve kapat' türleri izleye izleye sistem eleştirilerini yorumlamaya güç kalmıyor. İnsanları, bir kılıç gibi düşünün. O savaş benim, bu savaş benim demeden, savaşan bir kılıç. Bu kılıç  hiç bileylenmeden gidiliyor savaşa. Er geç o kılıcın keskinliği gidip, yerini körelmeye bırakması, tıpkı bizlerin artık düşünmeyi bırakması gibi..! 
Holy Motors; Olmanızı istediklerini değil, kendi benliğinizden çıkan siz olmayı öğütlüyor! Herkese iyi seyirler! “ Yaşamak güzeldir, sevgi var ise; Ölmek güzeldir, sevgi yok ise! ”

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes