Murakami EdebiyatıHermann Hesse ~ Siddhartha

Farklı tür yazan bir yazar okumayalı epey oldu. Siddhartha bu anlamda çok iyi geldi; ufkumu açtı adeta. Hermann Hesse, şahane bir yazar. Aynı şekilde bu metinde öyle, şahaneler! 1946 yılında, en prestijli edebiyat ödülü, Nobel'i kazandı. 54 yılında ise, bilim-sanat dalında  Pour le Mérite Ödülü’nü almış. Sanırım her yazarın alamayacağı ödüllere sahip.


Siddhartha; bi' roman olarak okunmamalı, kesinlikle! Kendinizi çökmüş, hayatından bezmiş ve tüm dünyadaki tüm ezik şeylerin ağırlığının üstünüze çöktüğünü düşünün, kitabı elinize alıp o şekil okumanızı tavsiye ederim. Ben zaman zaman gerçeklik ve cehalet arasında kaldım. Sizi, eminim ki çok bilgili biri olduğunuzu düşünebilirsiniz; belki öyleyizdir. Kitabı okudukça ne kadar eksik kaldığınız hatırlayacak, karanlık gerçekler üzerinize kara bulutlar gibi çökecek!

Hermann Hesse
Yazarı çok sevdim. İlk buluşmamız olabilir, son olmayacağı kesin! Bir  kişisel gelişim kitabı gibi görmek mümkün. Sizi büyütüyor adeta, yapılan yanlışları bir yapmayacaksınız, eminim sizde doğru yolu bulacaksınız.

Can yayınlarından çıkan kitabı buradan satın alıp, özeti aşağıda bulabilirsiniz. Keyifle!

''İçinde anlatılan ortama karşın, çok Avrupai bir kitaptır Siddhartha. Bildirisi birey''le başlar; bireye Asya''daki öğretiye göre daha çok önem verilmiştir. Siddhartha, benim, Hint düşüncesinden kurtulup özgürleşmenin dışavurumudur. tüm dogmalardan kurtulmak için tuttuğum yol Siddhartha''ya götürdü beni; yaşadığım sürece de bu yolda ilerleyeceğim doğaldır... Tüm dinlerde, insanların benimsediği tüm inanış biçimlerinde ortak olan yanı, tüm ulusal ayrımları aşan, tüm ırkların, tüm bireylerin benimseyebileceği şeyi yakalamaya çalıştım bu kitapta.''

''Genel olarak herkesçe kabul edilen Buddha imgesini aşan bir Buddha yaratmak, daha önce eşine rastlanmamış büyük bir başarıdır. Benim gözümde Siddhartha, Kutsal Kitap''tan kat kat üstün bir ilaçtır.''
Henry Miller
(Arka Kapak)

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes