Murakami Edebiyatı



Glenn Meade - Sakkara'nın Kumları

Glenn Meade, sevdiğim bir macera-gerilim yazarı. Keza, kendisi sürekli macera- gerilim sularında gezinen bir yazar. Glenn Meade'nin, 'Buz Kapanı' ve 'Şeytan'ın Müridi' kitaplarını kitaplığıma eklemiştim. Son kitap alışverişimde, 'Sakkara'nın Kumları',  'Brandenburg' ve en iyi kitabı olarak anılan 'Kar Kurdu' kitaplığa eklemiştim. Bu üçünden, ilk olarak Sakkara'nın Kumlarını okumak istedim.


Yalnız dikkat! Bu kitap, plajda okunacak, tatil kitaplarından biri değil! Son derece ağır bir konusu var. Hemde, dikkatle okunması gereken bir kitap.

Glenn Meade, yine güzel iş çıkarmış. Sessiz, sakin kitap okumayı sevenlere tavsiye edilir. Kendinizi, Tahran'ın kızgın kumlarına bırakın! Glenn Meade kitaplarını çeviren 'Ali Cevat Akkoyunlu' mükemmel işlere imza atıyor. Yazarın başarısını överken, çevirmenin başarısını göz ardı etmek haksızlık olurdu.


Eğer polisiye, gerilim ve macera türünden - kısacası, aksiyon, kaçıp kovalayanların öyküsü- hoşlanıyorsanız, Glenn Meade, favori yazarlarınız arasına girebilecek, nitelik bir yazar.

Doğan kitaptan çıkan kitabı, buradan satın alabilirsiniz!

 Glenn Meade, İkinci Dünya Savaşı'nın ortasında Mısır'da geçen ilginç ve heyecanlı bir öyküyü anlatıyor.

Yıl 1939'dur. Prusya'lı bir anne ile Amerikalı bir babanın oğlu olan Jack, ailesinin yanında bahçıvan olarak çalışan adamın oğlu Harry'yle birlikte Mısır'a, Sakkara kazılarında çalışmaya gider. Orada güzel Alman Yahudisi Rachel Stern'le karşılaşan iki genç ona aşık olurlar. İkinci Dünya Savaşı'nın çıkmasıyla Jack Avrupa'ya döner. Mısır'da kalan Rachel naziler tarafından yakalanır ve ortadan kaybolur. Dört yıl sonra, Roosevelt ve Churchill savaşın en önemli zirve toplantısı için Mısır'a gelir. Olaylar Harry, Jack ve Rachel'in Mısır'da tekrar bir araya gelmelerini sağlar, ancak bu kez farklı taraflardadırlar. Ortak konuları sadece savaşın değil, bütün XX. yüzyılın kaderini değiştirebilecek bir cinayettir. Meade'in alışılmadık ve ilginç öyküsü gerçek bir hikayeye dayanıyor. Meade, "Nazilerin, 1943 yılında çok önemli bir toplantı için Ortadoğu'ya gelen Roosevelt ve Churcill'i öldürmek istemeleri tarihi bir gerçektir." diyor. Kitap çok iyi anlatılmış ilginç bir öyküye dayanıyor. Gerçek ve yarı gerçek noktalar birbirlerine iyi bağlanmış, esas karakterler kusursuzca seçilmiş.

9 Ağustos 2012 07:38

Glenn Meade benim favori yazarım, bu kitabını da çok beğenmiştim.

14 Ağustos 2012 00:41

Beyazkitaplık: Bende sevdim kitabı. Glenn Meade'in Şeytanın Müridi ve Buz Kapanı'nı da okumuştum. Onlarda epey iyiydi doğrusu! :)

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes