Murakami EdebiyatıAlejandro Zambara - Eve Dönmenin Yolları

Bu ar değişik şeyler okumak istediğimden, Şili ufuklarına doğru yelken açtım; durağım Alejandro Zambara'nın Eve Dönmenin Yolları oldu. Kendisi, yaşanan bir depremin izleri ve diktatörlük döneminin sarsıcı yüzü ortaya seriyor tam anlamıyla.


Bonzai adlı kitabını da çok sevmiştim, ama bunun kalbimden vurdu diyebilirim. Çocukluk yılları ve etrafında gelişen ilk aşk, çocuk aklıyla dedektifçilik ve hikayede yer alan ters köşeler. Şimdi ki zaman ve geçmiş zaman kipiyle okuyoruz durumu.

Yazar, hikayeyi o kadar güzel kurguluyor ki, ben bile şaştım okurken. Nedense kendimi gördüm o küçük çocukta. Çocuğun aşama aşama büyümesini de izlemek gibi bir durum gerçekleşiyor, sanırım hikayenin gücü buradan geliyor. Asıl anlamak istediği; kaybolmayı başaramayan insanların, bilinmeyenden monotona dönüş hikayesi. Alakasız bir şekilde, karakterler bana "Amelia" filmindeki psikoloji bozulduğu için intihar etmeye çalışan kırmızı balığı hatırlattı. En sevdiğim yönü ise, karakterlerin baştaki haşin tavırlarından, yaşları ilerledikçe hiç iz kalmaması. İlerledikçe durulursun, sonunda o kadar yalınlaşır ki beden, en ince forma girmiştir ve daha da küçülemeyeceği için yok yavaş yavaş yok olmaya başlar...

Notos Kitap'tan çıkan romanın tanıtım yazısı aşağıda.

"Bir keresinde kayboldum. Altı ya da yedi yaşındaydım. Aklım başka yere gitmişti, birden annemle babamı kaybettim. Korktum ama sonra yolumu buldum ve eve onlardan önce vardım - ümitsizlik içinde beni arıyorlardı. Ama bence o akşamüstü esas onlar kaybolmuştu. Çünkü ben eve dönmeyi biliyordum ama onlar bilmiyordu." 

2010 yılında Granta'nın İspanyolca yazan en iyi yirmi iki romancı arasında gösterdiği Şilili genç yazar Alejandro Zambra, üçüncü romanı Eve Dönmenin Yolları'nda belleğimizdeki lekeleri kazırken geçmiş ve şimdiki zaman arasında bocalayan insana kendine dönüş yolunu gösteriyor. Eve Dönmenin Yolları'ndaki yazar adayı anlatıcı tek başına yaşıyor, bolca sigara içiyor, kadınlarla birlikte oluyor, romanını yazmaya çalışıyor. Bu sırada da geçmişin izini sürüyor. Anlatıcıyla birlikte okur da Pinochet diktatörlüğünde yaşanan zor zamanlara, büyük 1985 depreminin acı kayıplarına, çocukluk aşklarına, hayal kırıklıklarına dönüyor.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes