Murakami EdebiyatıUmberto Eco - Yanlış Okumalar

Şu yaşa kadar hiç Umberto Eco okumadım. Elbette kütüphanemde bir sürü kitabı var ve, sizlerde takdir edersiniz ki; okunacak çok yazar ve kitap fakat az zaman var. Her neyse! Yanlış Okumalar, kurgu dışı güzel bilgiler içeren türden.


Non-fiction okumalar isteyenler rahatlıkla tercih edebilir. Zaten 168 sayfalık bir "kitapçık" bile diyebiliriz. Okudukça akıyor, aktıkça sizlerde bilgiler öğrenip daha da seviyorsunuz. İçeriğinden bahsetmek istemiyorum açıkçası, sürprizi kaçmasın!

Can Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi yoğun içerikli romanların yazarından zekice yazılmış bir keyifli parodiler toplamı "Yanlış Okumalar", Striptiz üzerine yazılan bir denemeden Nabokov'un Lolita'sına, insanın ayda ilk yürüyüşünden bir yayınevine gelen ve sözde editörce geri çevrilen Homeros'un, Marcel Proust'un ya da Dante'nin ünlü yapıtlarına kadar çeşitli konuları işlediği hicivlerden, benzeklerden derlenen ve önceki yıllarda İtalya'nın Il Verri dergisi için kaleme alınmış olan bu yazılar için Eco, "Benzeği benimsememin, derinde yatan bir nedeni vardı," diyor. "Neo-avangard yapıt günlük yaşamın ve yazın'ın dilini tersyüz etme özelliğini içinde taşıyorsa da komik ve groteskin de bu programın bir parçası olması gerekirdi."...

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes