Murakami EdebiyatıAlan Hollinghurst - Yabancının Çocuğu

Alan Hollinghurts, Man Booker kazanmış bir yazar. Ne yazık ki, bu ödül aldığı kitabı değil. Lakin, kalın bir kitap olmasına rağmen, bir gece de suyunu çekti. Ne kadar iyi olup olmadığı "tartışmaya" açık. Gökkuşağı edebiyatından bir şeyler okumak isteyenler...


Yabancının Çocuğu, İngiliz Dönemi'nin Viktoryen yıllarına götürüyor bizi. Romanın konusu, yapısı gereğince, sizi bir geri, bir ileri götürüp duruyor. Bu açıdan epey sevdim. Cecil, George ve Daphane'nin aşk üçgeni hikayesi sürüklüyor sizleri.

Hikayenin en sevdiğim kısmı, gizemlerle ilerlemiş olması. Kitabın muhteşem ve çok güzel olduğunu düşünmüyorum ama, ilişkileri ve diyalogları muhteşem yansıttığını kesinlikle düşünüyorum. Bunu her satır aralarında, her sayfada görebilirsiniz. Sizler en iyisi alıp okuyun, geçmişin sırlarına gömülmüş bir hikaye ilginizi çekebilir.

YKY'den çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

1913 yazında, aristokrat genç şair Cecil Valance, hafta sonunu geçirmek için Cambridge’ten okul arkadaşı George Sawle’ın ailesinin evi İki Hektar’a gelir. Hafta sonu heyecan ve sürprizlerle dolu geçer fakat bu ziyaretten en çok etkilenen George’un on altı yaşındaki kız kardeşi Daphne’dir. Cecil’in Daphne için yazdığı şiir, bir kuşağın sesi ve bütünüyle değişmek üzere olan İngiltere’nin habercisidir.
Sawle ve Valance ailelerini birbirine bağlayan, sonraki onyıllar boyunca eleştirmenler ve biyografi yazarları tarafından didik didik edilen hafta sonunun hikâyesi, Daphne’nin peşini ömür boyu bırakmayacak, İngiltere’deki sosyal ve kültürel değişimlerle birlikte farklı biçimlerde anlatılıp yorumlanacaktır.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes