Murakami EdebiyatıJ. G. Ballard - Çarpışma

Yeraltı edebiyatını severim, mantıklı olduğu sürece. İşin özü, türün yapısı da mantıklılık gerektiriyor zaten. Hem liste, hem de değişik bir okumak yapmak adına daha önce hiç okumadığım J. G. Ballard'tan Çarpışma'yı tercih ettim.


Çok memnun kaldığımı söyleyemem. Post-modern dünyanın sürüş ve çürüyüşü üzerine bir deneme. Altına imza atabileceğim bir eleştiriye sahip bölüm var. Hep düşünmüşümdür, arabalar satılırken yanında duran sexy mankenler ne alaka? Bunu cevabını vermiştir.

Karakterlerin her birinden nefret ettim. Vaughan denen serseri ve saçma sapan, mazoşist eğilimli zevkleri. Nefret ettiğiniz ne varsa bu adam seviyor, bu kadarını bilin. Yazar Ballard, kitaptaki karakterlen biri. Vaughan ile tanışınca değişen hayatını okuyoruz zaten. Ballard'ın karısı Catherine ise, hikayenin kilit noktası. Kimi zaman çok şaşırıp, "aa yok artık" dediğim oldu. Lakin, maalesef oluyor. Oto-erotizm akımının da bulucu aynı vakitte. Sex ve araba, elitlerin para manyaklığından ne yapacağını şaşırıp, sıçtığını okuyoruz. Sevdiğimi söyleyemem ama, söylediği fikirlerde yok değil. Çok boş vaktiniz varsa göz atabilirsiniz. Aksi teferruattır!

Bu Kitap, Okunması Gereken 1001 Kitap'tan Biri!
Ayrıntı Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Anthony Burgess'ın en yaratıcı yazarlardan saydığı, kimi eleştirmenlerin Calvino'ya benzettiği Ballard'ın ana temaları "sınırsız olabilirlik" ve "şimdideki gelecek." Klasik bilimkurgunun teknoloji tapınmasına dönüşen dış uzaylara yönelik gezintilerine çıkarak "esas yabancı gezegen dünyamızdır" diyor ve teknoloji tapınmasını reddederek okuru "iç yolculuklar"a çağırıyor. Çarpışma'da ise modern zamanların gündelik hayat tanrılarından olan araba "başrol"de oynuyor. İnsanların küçük dünyalarını başka yerlere taşımasına imkan vererek özgürlük yanılsaması yaratan; "uzaklık"ı dolayısıyla "yolculuk"u yok ederek "hız"a özel bir ağırlık ve istenirlik kazandıran; "güvenli" evlerimizden otoyollara çıktığımızda bizi ölümün kıyısında gezdirerek epeydir kaybettiğimiz "heyecan"ı yaşatan bir araç araba... Modern zamanların kalabalıkları arasında yalıtılmış, güçsüz ve çaresizce dolaşırken bize sağladığı iktidar ve heyecanla "tahrik" olduğumuz, kendimizi tekrar "yarışta" hissettiğimiz bir "teknoloji harikası..." Ballard, gündelik hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan arabaları seks ve teknolojinin buluşma yeri olarak kullanıyor. Artık arabalar hem sonsuz fantezilerin yaşandığı bir cinsellik mekanı hem de çarpışmaların taşıdığı cinsel göndermelerle dolu seksüel birer objedir ona göre. Çarpışmalar ise zaten özünde şiddet içerdiği varsayılan cinselliği tetikleyen birer fantezi; teknolojinin bize kan, sidik, bok, kusmuk, vajina salgısı ve meni eşliğinde sunduğu "kendimizi kaybetme halleri" dir. Türünün tek örneği olan Çarpışma, "oto-erotizm" diyebileceğimiz bir eğretilemeyle, günümüz teknolojisini içimizde uyuyan psikopatolojiyi nasıl uyandırabileceğini, seksle teknoloji arasındaki çarpıcı birlikteliğin "dehşetli" yanlarını gösteriyor. Böylece, yarattığımız teknoloji aracılığıyla insani yanımızdaki şiddeti fark ediyor, kendi bilinmezliğimizle yüz yüze geliyoruz.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes