Murakami EdebiyatıOutliers (Çizginin Dışındakiler) - Malcolm Gladwell

Nonfiction çok okuyan biri değilim. Yavaş yavaş arttırıyorum. Okumasam dediysem, ayda bir tane okurum illa, ki katkısı fazla gözümde. Outliers (Çizginin Dışındakiler) ile çok sevdiğimi anladım. Bu kitap "Bazı insanlar neden daha başarılı olur?" çıkmazına yönelik cevaplar sunuyor size.


Mesela, çoğu insan daha çok çalıştığı için bu kadar başarılı olmamıştır. Başarılı olduğu dönemin şartlarının katkı payı tahmin edeceğinizden büyüktür. Mekan ve zaman bundan büyük etki oynar. Bill Gates ve The Beatles gibi önemli kişiliklerin örneklerini bulacaksınız. Size tavsiyem, ne yapıp edin bu kitabı okuyun.

Söze dalmışken, Malcolm Gladwell'in diğer kitaplarını da sipariş ettim. Kitabı çok çok sevdim. Tam gaz bu yazarı okumaya devam. Okumadıysanız kayıptasınız! Çeviriyi de çok beğendiğimi belirteyim.

Mediacat Yayıncılık'tan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici... Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.


Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes