Murakami EdebiyatıMuhammed S. El-Azab - Kötü Geçmişler

Yine bir şekilde Can'ın düzenlendiği kampanya sayesinde aldıklarımdan. 5TL! Mısır edebiyatının en önemli yazarları arasında gösterilen Muhammed S. El-Azab'ı sevdim diyebilirim. Bana aklırsa üst düzey yazar olmaktan uzak dahi olsa, gideri var. Okunur bu adam!


Mısır'ın siyasi ve sosyolojik duruşu ortada. Ben şimdi yine, siyasi çözümlemeler beklerken, gayet akılcı dolu bir Mısır hikayesi önüme geldi. Kötü Geçmişler, iki arkadaşın şehir merkezinde yaşaması, Mısır'ın merkezinde yaşayanlar adına size biraz fikir veriyor. Alemli geceler, acı kayıplar, aile ve ardındaki hatıralar. Okunabilir. Kısacık bir şey.

Can Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Yirmi yaşlarındaki genç Kahireli Muhammed, ailesinden ve onu bekleyen durağan evlilik hayatından kurtulup biraz soluklanmak için yakın arkadaşı Moneim'le birlikte şehrin merkezinde bir oda kiralamaya karar verir. Merkezde yaşamanın iş bulmasını kolaylaştıracağı bahanesiyle ailesinden izin koparan Muhammed ve arkadaşının asıl amacı mekânı garsoniyer olarak kullanmaktır. Ancak mahremiyetin ve özel yaşamın pek de sağlam sınırlarla korunmadığı, insanın bazen kurt bazen kuzu olduğu bu metropolde hayat sürprizlerle doludur: İki arkadaş, hiçbir şeyin göründüğü kadar basit olmadığını yaşayarak öğrenecektir. 

Arap edebiyatının yeni nesil başarılı temsilcisi Muhammed S. El-Azab, Kahire'deki genç nüfusun yaşamına, toplumun geneline yayılan yozlaşmaya dürüstçe ve mizah dolu bir yaklaşımla ışık tuttuğu bu romanıyla, hem yaşadığı coğrafyada hem de dünya genelinde övgü topladı. 

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes