Murakami EdebiyatıWilliam Hope Hodgson - Sınırdaki Ev

Polisiye ve suç türlerinden nefret etsem de, ki zamanında az tüketmişliğim yoktur o kitapları. İnsan öz edebiyata kavuşunca diğerleri üvey evlat muamelesi yapabiliyor. Korku ve gerilim türünü hakikaten severim. Özellikle H.P. Lovecraft korku edebiyatına bayılırım. Lovecraft'ın W.H. Hodgson kitabını önerdiğini görünce düşünmeden alıp okudum.


Kitabı bir gecede bitirdim. Bunun sebebi, karanlığın ve sessizliğin korkuyu daha iyi ortaya çıkardığı sanısı. Ambiyanstan yararlanarak, kitabın da bir hayli güzel ve ürkütücü olmasıyla tüylerim diken bir şekilde bitirdim. Zaman zaman bilim-kurguya da kaçtığını söylemek mümkün. Lakin, Sınırdaki Ev roman eşsiz.

Yapabiliyorsanız alıp okuyun. Mümkünse geceleyin karanlıkta (led lambanızın ışığında) okuyun. Daha çok beğeneceksiniz. Mutlaka okuyun.

İthaki yayınlarından çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Korku edebiyatının ustalarından William Hope Hodgson'ın en önemli eseri olarak kabul edilen Sınırdaki Ev, bilimkurgunun, gotik edebiyatın ve fantastik kurgunun iç içe geçtiği tekinsizbir öyküye sahne oluyor. Lovecraft'ın hayranlık duyduğu eserlerden biri olan bu kitap, yeraltı ile yeryüzünün,Dünya ile Kozmos'un, geçmiş ile geleceğin, gerçeklik ile fantastiğin arasında sıkışıp kalan bir münzevinin öyküsünü anlatıyor. Modern edebiyatın başlıca konuları arasına giren Zaman, Ev, Birey, Akıl gibi kavramlar hakkında yadırgatıcı birbakış açısı sunan Sınırdaki Ev, her zaman "sınırlar"la ilgilenmiş olan korku edebiyatının bize tuttuğu aynalardan biri. Hodgson'ın da gösterdiği gibi, sırlarımız sınırlarımızda gizli.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes