Murakami EdebiyatıPascal Mercier - Lizbon'a Gece Treni

İnstagram, twitter ve Facebook olmak üzere, son yılların en çok övülen, öve öve bitiremedikleri kitaplarından biri de Lizbon'a Gece Treni. Derler, iyilikte kötülükte meraktan gelir, diye. Pascal Mercier ilk kez okudum ve maalesef ki sevemedim ben. Belki de yoğun övgüden dolayı beklenti fazlalığı.


Karakterin geçmiş ve gelecek arasındaki gizemi çözme çabası. Edebi bir kitap olmamasına rağmen (her edebiyat kitabı ağır dile sahip değil elbette.) dili oldukça ağır, ağdalı hikayenin. Yine de okumanız konusunda size tavsiye edebilirim. Çok güzel noktalar var bu yolculukta. Hiç değilse bir arayış kitabı bu.

Kırmızıkedi Yayınlarından çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Antik diller öğretmeni Raimund Gregorius lisede ders sırasında ansızın sınıftan çıkar, duyduğu Portekizce bir kelimenin büyüsüne kapılarak yaşadığı şehri, düzenli hayatını terk edip hakkında hiçbir şey bilmediği gizemli bir Portekizli'nin, doktor ve yazar Amadeu Prado'nun izini sürmek üzere Lizbon'a doğru trenle yola çıkar. Tesadüfen eline geçen ve Prado'nun, hayat, aşk, yalnızlık, arkadaşlık, ölümlülük ve ölümle ilgili notlarının bulunduğu kitabın etkisinden çıkamayan Gregorius, dilini bilmediği, ilk kez gittiği bu yabancı ülkede ve bu olağanüstü yolculuğu sırasında Prado'nun hayatının değişik evrelerinde yer almış insanlarla bir araya gelip onun farklı söylencelerle dokunmuş hikâyesinin derinlerine iner. Bir yandan da kendi içsel yolculuğunu sürdüren Gregorius, Diktatör Salazar'a karşı savaşmış Amadeu Prado'nun kişiliğinde kendine ve insana ilişkin pek çok sorunun yanıtını ararken, bir başkası olmanın dayanılmaz çekiciliğine de karşı koyamayacaktır. Lizbon'a Gece Treni, sadece Avrupa'dan değil, kendi zihnimizden ve ruhumuzdan da geçen ve dönüşü belli olmayan bir yolculuğun çok sesli, unutulmaz romanı.

20 Eylül 2016 10:46

-de ekini ayrı yazamayan birinin edebiyat blogu yazması düşündürücü.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes