Murakami EdebiyatıRay Bradbury - Fahrenheit 451

İthaki Yayınları'nın Fahrenheit 451 kitabının 60. Yılına Özel olarak yayımladığı yeni kapağını görür görmez çarpıldım. Müthiş bir kapak tasarımı olmuş. Almamak olmazdı. Kitabı yılın sonlarına doğru zar zor araya sıkıştırdım. Elime alır almaz son sayfayı görmeden elimden bırakmadım. Çok ürkütücü bir konusu var.


Ray Bradbury'nin karanlık bir geleceği anlattığı distopyası hakikaten övüldüğü kadar var. Kitap hakkında yüzlerce tez ve tartışma sayfaları bulabilirsiniz. Bu sebeple fazla bir şey yazmayacağım. Fakat, gelecek neslin robot türüne yakın tavırlar sergileyeceği ve kayıtsızlığın ön safhada olacağını görmek mümkün. Küçük bir not: Fahrenheti 451, kitabın yanma ısısının derecesi.

İthaki Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Guy Montag işini seven bir itfaiyeciydi. On yıldır kitap yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı... Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yaşadıkları bir geçmişi anlatan o 17 yaşındaki genç kızla karşılaşana dek... Montag'ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra... İşini, eşini, yaşayışını yeni bir gözle değerlendirir. Önünü alamadığı duyguları onu, asla tahmin edemeyeceği şeyler yapmaya iter. Sansüre, totaliter yönetimlere, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik en keskin eleştirilerden biri. Okuyun ve kendinizi yeni baştan kurun.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes