Murakami EdebiyatıPatti Smith - Çoluk Çocuk

Patti Smith, çok yönlü bir insan/yazar. Bu kadın, evrenin dişi Woody Allen'ı gibi. Nedense ben kitabı Çoluk Çocuk'u okurken, Allen'ın "Manhattan ve Annie Hall" filmlerini izliyormuş gibi hissettim. Smith'in hayatını anlattığı kitabı inanın pek şahane! 2010 yılının bol ödüllü, seçkin kitaplardan biri.Ne zorluklar yaşamış, ne evler değiştirmiş, ne işlerde çalışıp, ne ilişkiler yaşamış yazar, hepsini tek tek yazıyor, cesurca. En sevdiğim yönü, varoluşçuluğa karşı meydan okuyan yazma tipi oldu. Tüm pisliklerden mutlu olabilen insan tanıyacaksınız bu kitapta/hayatta. Dolası ile yazılan otobiyografiyi sıkı sıkı tutuyorsunuz.

Bu otobiyografiyi alıp okuyun, her satırı size ilham olup hayata karşı direnç sağlamanıza yardımcı olacak. Yolunuzu kaybettiğinizde imdadınıza yetişecek pusulayı düşünün... Hayata yardımcı olabilecek Çoluk Çocuk'u mutlaka edinip okuyun. Bayılacaksınız! Son olarak müjde, Patti Smith kitabın devamı olacağını duyurdu. Merakla bekliyoruz.

Domingo Yayınlarından çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda. Okuyun, okutun!

Coltraıne'in öldüğünü yazdı, aşkın ve isyanların yazıydı ve Brooklyn'de tesadufi bir karşılaşmanın iki genç insanı sanat, bağlılık ve başlangıçlarla dolu bir hayat yolculuğuna çıkarttığı yazdı.

Pek çok eleştirmen tarafından 2010'un en iyi kitabı olarak gösterilen ve son olarak prestijli National Book Award'u kazanan ÇOLUK ÇOCUK, bir aşk hikâyesi olarak başlayıp bir ağıt olarak sona eriyor. Altmışların sonu, yetmişlerin başındaki New York'a, onun zengin ve fakir insanlarına, sanatçılarına ve serserilerine bir selam çakıyor. Yolun başında birbirlerine göz kulak olmaya söz vermiş iki genç sanatçı, Patti Smith ve Robert Mapplethorpe'un yu¨kselişini ve şöhret kapısını aralayışlarını nefes kesici bir içtenlik ve saflıkta anlatan bu kitap, gerçek bir masal.

"yaşlıca bir çift önümüzde durup alenen bizi incelemeye başladı. Robert ilgi çekmekten hoşlanıyordu, heyecanla elimi sıktı.
'Hadi, fotoğraflarını çek,' dedi kadın, hayretler içindeki kocasına. 'Sanatçılar galiba.''Hadi canım,' dedi adam, omuz silkerek. 'Çoluk çocuk bunlar.'

16 Aralık 2014 16:21

Otobiyografi sevmem ama deneyebilirim.Teşekkürler. :)

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes