Murakami EdebiyatıJorge Amado - Ölü Deniz

Jorge Amado, Tarçın Kokulu Kız'la girdi edebiyat hayatıma. Çok değil, yakın zamanda bloga yazmıştım kitabı. Ölü Deniz, öte kitabına nazaran kötü bulup beğenmedim. Betimleme hastası biri olarak, bitmek tükenmeyen yersiz ve gereksiz tanımlamalar beni kahretti.


Eğer deniz çocuğu iseniz -ki ben değilim- sevebilirsiniz. Belki kitabın deniz tanımları size daha anlamlı gelebilir, daha çok şey katabilir. Öte anlamlar yükleyebilirsiniz. Fakat, ben aradığımı bulamadım. Deniz insanlarının hayatı yeterince ilgi çekici gelmedi belki de... Kim bilir.

Deniz seviyorsanız, babanız veya çok sevdiğiniz balıkçı bir tonton dedeniz vardır bir yerlerde belki. İşte o vakit sevebilirsiniz. Onu daha iyi anlayabilmek adına okumak isteyebilirsiniz. Kişisel düşüncem uzak durmanız. Karar sizin. Zevkle araştırın, diyeyim.

Can Yayınları'ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda bulabilirsiniz.

"Ölü Deniz" 'Mar Morto', Latin Amerika'nın en büyük romancısı sayılan Jorge Amado'nun en ilginç romanlarından biri. Yazar, bu romanıyla ilk romanlarından çok daha değişik, şiir dolu bir anlatıma yönelmiştir. Bu ünlü Brezilyalı romancı, 'Mar Morto'da amansız savunucusu olduğu Bahia halkının değişik bir görünümünü yansıtır. Bahia'nın Salvator körfezinde tekneleriyle taşımacılık yapan denizcilerin şiir dolu, efsane dolu, yoksul ve küçük dünyalarını olağanüstü bir ustalıkla anlatır. Yöresel inançlara göre, deniz insanlarının hem eşi, hem de anaları olan Denizler Tanrıçası Iemanja, o yoksul insanların bütün yazgılarını elinde tutan en büyük güçtür. Denizcilerin en korkusuzu, en yakışıklısı, en cömerti olan, romanın başkişisi Guma, genç ve güzel karısı Livia'nın bütün çabalarına karşın, yeşil gözlü Denizler Tanrıçası'nın çekiciliğine ve cinselliğine karşı koyamayacaktır. Mar Morto, sözlü edebiyatın ve halk efsanelerinin, yazılı bir anlatıma, büyük bir romana dönüştüğü doruk noktasıdır.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes