Murakami EdebiyatıPaul Auster ~ Ay Sarayı

Ay Sarayı okuduğum en güzel Paul Auster kitabı. Not düşeyim, bütün Auster kitaplarını okumadım. Okuduklarımın şükelası demek daha doğru olur. Fazlasıyla tesadüflere yer verilmiş. Realist okur kitlesi içerisindeyim.


Murakami'yi bunun dışında tutun. Daha az tesadüf hoş olabilirdi. Yine de çok tatlı ve keyifli ilerliyor. Çokça düşündürtecek sizi. Ay kelimesini ve gezegenini pek severim. Epey okuyacaksınız bu. Dendiği gibi. Masalsı bir yaşlanma öyküsü.

"Yukarıya bakmazsak, aşağıda ne olduğunu hiç bir zaman bilemiyoruz. Bir düşün oğlum. Gökyüzüne dokunmadığın sürece, ayağını yere basamıyorsun."
Can yayınlarından çıkmış kitabın tanıtımı aşağıda. Aya bakarak okuyun, sevin.

Ay Sarayı, yeni Amerikan romanının en ilginç, en yetenekli yazarlarından biri sayılan Paul Auster'ın çok beğenilen bir romanı. Romanın başkişisi olan Marco Stanley Fogg artık kıpırdamamaya, çalışmamaya, yemek yememeye ve bütün bunların doğuracağı tehlikeleri göze almaya karar verir. Böylece, nereye kadar gidebileceğini bu süreç içinde neler olup biteceğini merak eder. 60'lı yılların çocuğu olan Fogg, yorulma nedir bilmeden geçmişinin anahtarlarını arar, yazgısının temel bilmecesinin yanıtların bulmaya çalışır. Manhattan'ın kanyonlarından Utah'ın çöllerine yolculuk yapan Fogg, şaşrıtıcı ve zengin olaylara ve kişiliklerle karşılaşır. Roman, insanların Ay'da ilk kez yürüdükleri yaz mevsiminde başlayıp zaman içinde ileri geri hareket ederek üç kuşağı kapsar. Rastlantı ve belleğin yönlendirdiği Ay Sarayı 'nda, trajedi ve kefalet ödeme, lirizm ve mizah iç içedir. Bugüne kadar yayımladığı romanlarıyla, yaşadığı çağın en iyi, en özgün romancılardan biri olmaya aday gösterilen ve müthiş bir hayal gücüne sahip olduğunu, daha sonra yazdığı Yükseklik Korkusu adlı romanında da kantılayan Paul Auster 'ın en eğlenceli yapıtlarından olan Ay Sarayı'nın keyifle okunacağına inanıyoruz.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes