Murakami EdebiyatıIsabel Allende ~ Paula

Malum (ne denebilir ki başka?) Soma olayından bu yana, yazmak gelmiyordu içimden. İşin tuhafı, yazacağım kitapta yaşanan maden ocağı faciası minvalinde. Evladının anbean eriyişi, giderek yok oluşu müthiş can acıtıcı!


Paula, Isabel Allende'in özyaşam öyküsünden. Kızı Paula'nin yakalandığı hastalıktan, hastanede kalış sürecinden, tüm bunlar yaşanırken Paula uykuda... Yazar, günlük diye başlıyor aslında, sonradan kitaplaştırıyor yapıtı.

Çoğu yeri defalarca okudum. Hikayenin gerçek olduğunu bilmek bile sizi etkilemeye yetiyor. Ruhunuzda derin izler açıyor. Her satır yaşanmışlığın acısını barındırıyor. En kötü ise, bu koku muhteşem kesif bir koku... Mutlaka!

Can yayınlarından çıkan Paula'nın özeti aşağıda. Tereddütsüz okuyun, tavsiye edin!

Isabel Allende'nin her kitabı, başlı başına bir olay oluyor. "Paula" da öyle, ama bu kitabı öncekilerden oldukça farklı; ister istemez daha duygusal, daha kişisel bir kitap. Şilili yazar "Sonsuz Düzen" adlı romanının tanıtımı için İspanya'da bulunduğu sırada, orada yaşamakta olan yeni evli kızı "Paula" ağır bir hastalıkla hastaneye kaldırılır ve komaya girer. Isabel Allende, bir anne olarak, bitkisel hayata giren biricik kızının başucunda, hastalık sürecini kaygıyla izlerken, bir gün iyileşeceğini umduğu kızına okutmak amacıyla ailesinin ve kendi yaşamının kesitlerini bir deftere yazmaya koyulur. Kızının bitkisel yaşamı bir yıla yakın sürer ve sonunda yazarın tuttuğu bu notlar, yaşamının en gizli köşelerini açığa çıkaran tutku dolu bir kitaba dönüşür. Şili yönetimine Pinochet diktatörlüğünün gelişi, Başkan Salvador Allende'nin intiharı, aşklar, acılar, bir kadın duyarlığıyla öylesine ustaca işlenmiştir ki, kitap hemen dünyanın dört bir yanında büyük okur kitlelerinin ortak sevgisini kazanır. Bütün kitaplarını yayınladığımız Isabel Allende'nin, okurlarımızın yüreğinde ayrı bir yer edineceğine inandığımız bu son romanını da kıvançla sunuyoruz.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes