Murakami EdebiyatıArundhati Roy ~ Küçük Şeylerin Tanrısı

Okumak için daha uygun ve boş zamanlar arıyordum ama -ki, kitabı uzun süre önce okudum- bloga takipçilerinden tavsiye gelince, okumadan edemedim. Arundhati Roy'u ilk kez okudum. Hint edebiyatına katkısı epey büyük.1997 Man Booker Ödüllü, Küçük Şeylerin Tanrısı; Hindistan'da var olan: Kast Sistemi, umutsuz aşklar, sınıfsal farklılıklar ve bir ülkenin siyasi, sosyo-ekonomik ve sosyal yapısı eleştiriliyor. Kitap, Ammu'nun ikiz kızlarının gözlerinden anlatılıyor hikaye!


İnsanın içine acıtacak kadar güzel bir hikaye bu... İçinde kendinizi, portakal-çiçeklerini, limon-çiçeklerini ve nice güzelliklerin tasvirlerine de şahit olacaksınız. Küçük bir not. Heyecanı artırmak adına, ensest de göreceksiniz. Mutlaka okuyun!
''Düşlerimiz hadım edildi. hiçbir yere ait değiliz. demir almış, dalgalı denizlere yelken açmışız. hiçbir kıyıya çıkmamıza izin verilmeyebilir. kederlerimiz asla yeteri kadar üzüntü vermeyebilir, sevinçlerimiz asla yeteri kadar mutluluk vermeyebilir, hayatlarımız da asla yeteri kadar önemli olmayabilir. hiç önemli olmayabilir.''
Can yayınlarından çıkan kitabın tanıtımı aşağıda. Keyifli ve mutlu okumalar!

Arundhati Roy, İngiltere'nin en saygın edebiyat ödülü olan Booker Ödülü'nü 1997 yılında Küçük Şeylerin Tanrısı adlı romanıyla aldı. Lirik bir dille, şiirsi bir anlatımla, bir söz-büyücü gibi kullandığı sözcüklerle, yasak bir aşkın çökerttiği bir ailenin soluk kesen dramını anlattı. Varlıklı bir Hindu ailesinin güzel kızı Ammu, ailesinin yanında çalışan bir işçiye aşık olur. Önüne geçilmez, kural tanımaz, tutkulu bir aşkla bağlanırlar birbirlerine. Oysa genç adam Dokunulmazlar sınıfındadır, toplumun en alt kademesinden. Sonu olmadığını bildikleri bu aşkta Küçük Şeylerle 'le yetinirler, geleceği düşünemezler. Genç kadının ayrıldığı kocasından olan biri kız, biri erkek ikiz çocukları bu aşkın doğal tanıklarıdır. Olaylar, birbirinden ayrılmayan bu çift yumurta ikizlerinin çevresinde döner, kızın gözüyle anlatılır. Arundhati Roy, geriye dönüşlerle örüyor kurgusunu ve beklenmedik, dehşet verici sona ulaştırıyor. 1960'lı yılların sonunda, Hindistan'ın güneyinde geçen bu öyküde, arka planda İngiltere'den bağımsızlığını yeni kazanmış, siyasal çalkantılar içindeki bir Hindistan'ı, Kast Sisteminin ürkütücü koşullarını ve toplumsal tabuları buluyoruz. Hindistan'da yayınlandığında, Hristiyan bir Hindu kadınıyla alt kasttan bir erkek arasındaki aşk ve aşk sahneleri Hint gelenek ve göreneklerine aykırı düştüğü için büyük tartışmalara yol açan Küçük Şeylerin Tanrısı bir solukta okunan unutulmaz bir roman.

10 Mart 2014 21:12

anlaşıldı , listeye eklendi , teşekkürler:)

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes