Murakami EdebiyatıKhaled Hosseini ~ Ve Dağlar Yankılandı

Yılın ilk kitabını nihayet yazmaya başladım. Khaled Hosseini okumayan var mı? Uçurtma Avcısı kitabı pek meşhurdur. Aynı adla sinema filmi de çekildi romanın. Yeni kitabı çıkınca, okumak istedim. Ve okudum. Tuhaf duygular yaşatan bir serüvendi!


Ve Dağlar Yankılandı; üstüne çok konuşulası öykülerden değil maalesef. Hatta, okuduktan sonra unutulmaya mahkûm desem, sevgili yazara ayıp etmiş olmam. Orta şekerli kahve tadından demek, derdimi anlatmaya yeter, sanırım.

“Kendimin yalnızca vekiliydim, gerçek benliğim bir başka yerde yaşıyor, bir gün bu daha sönük, daha kof benlikle birleşmeyi bekliyordu sanki. Kendimi burada mahsur kalmış hissediyordum.”
Hikaye bilindik ve klişe. Bu sizi onca sayfayı okuma anlamsızlığının pençesine düşürebilir. Biraz inatla sevebilirsiniz. Yine de, piyasa da geçen onca saçma kitabın arasından okunabilirlitesi yüksek. Kardeşlerin, annelerin ve ailelerin dramı sizi bağlıyorsa, bağımlısı olabilirsiniz. Aile bağlarının önemiyle okuyun!

Everest yayınlarından çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda. Keyifli okumalar.

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah'a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil'e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak... 


Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan'ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil'den Paris'e, San Francisco'dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor. 

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini'nin yazarlığında bir dönüm noktası.

9 Ocak 2014 20:15

fena halde sırasını bekliyor...

BA
14 Ocak 2014 22:15

Ben Uçurtma Avcısı'nı okumuş ve çok beğenmiştim. Kısa zaman sonra Bin Muhteşem Güneş'i okudum ve güzel ama ilkine göre ikinci sırada demiştim. Yazısı da burada http://kitapnot.blogspot.com/2012/07/hosseiniden-afgan-manzaralar.html Bu kitapla iniş devam ediyor demek ki.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes