Murakami EdebiyatıEtgar Keret ~ Nimrod Çıldırışları

Etgar Keret'ı ilk okuyuşum değil, bildiğiniz gibi; iki kitabını okumuştum. Lakin, Nimrod Çıldırışları, kesinlikle üç arasında en iyisi. Çok iyi kısa-öyküler var. Fazlasıyla şaşırtıyor ve sevdiriyor da! Şaşırmamak zor olacaktır.


Her daim olduğu gibi, Avi Pardo, yine büyülüyor çevirisiyle. Hakikaten, orijinal dilinde okunmuş hissi veriyor. Çok çok beğendiğim iki üç öykü var ki, hele içlerinden bir tanesine bayıldım. Tam bir yaratıcılık ürünü."Öykü Biçiminde Bir Düşünce" adlı öyküsü beni benden aldı. Çok kısa olmasına, inanılmaz vurucu yazmış. Hatta, ne beğendiğim öyküsü; Bilek Kesenler'den bile daha iyi... İnanılmazdı! Mutlaka okuyun. Yok eğer, okumayacaksanız, bir kitapçı da kitabı alıp öyküyü sessizce okuyun, bayılacaksınız!

Siren yayınlarından çıkan kitabın özeti aşağıda. Tavsiye ettiğim öyküyü ise, mutlaka bulup okuyun!

Etgar Keret'in büyülü, tuhaf, ters köşeler ile dolu inişli çıkışlı dünyasına bir giriş bileti: Nimrod Çıldırışları. Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü ile Buzdolabının Üstündeki Kız'ın hınzır yazarı, hiçbir şeye aldırmaksızın akan sıradan hayatlara derin kesikler atmaya devam ediyor. Nimrod Çıldırışları kendi kafasına göre dönüp duran dünyada çıldırmadan yaşamayı başaranlara, ne olursa olsun arkadaşlarına inanmakta ısrarcı olanlara, yaralarıyla yaşayanlara ve yaşayamayanlara, hayatın karanlıkları içinde parıltıları arayanlara sesleniyor. Geceleri ensesi kıllı, şişko bir adama dönüşen sevgilisiyle şehrin altını üstüne getiren bir adam, kaybettikleri arkadaşlarını anmak için sırayla fıttıran dostlar, ikinci fırsatların hayaliyle bir ömür boyunca yaşayanlar ve umutsuzluğu bir ip şeklinde hayal ederek ilmeği boyunlarına geçiriveren insanlar... Hepsi ve daha fazlası, Keret'in hüzünlü, oyunbaz, eğlenceli hikayeleriyle, kanlı canlı karşınızda.

8 Kasım 2013 21:11

ne yazık ki hala hiç okumadıklarımdan :(

BA
11 Kasım 2013 13:49

Ben Gazze Blues'u okumuş beğenmiştim, geçen gün de Bilekkesenleri izledim ve Keret okumak aklıma düştü. Yeni çıkan kitabı mı okuyayım diyordum ama bu da güzel bir seçenek.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes