Murakami EdebiyatıDoris Lessing ~ Hayatta Kalma Güncesi

Etraftan duyma, veya çok duyup hiç okumadığım yazarlardan bir tanesi de Nobel Edebiyat Ödüllü; Doris Lessing. Can yayınlarından çıkan kitaplarından bolca alıp, raflarda unutulmaya mahkum etmiştim, daha fazla dayanamadım. Okudum.


Lessing'den özür dilerim. Hayatta Kalma Güncesi'ni ismi kadar sevmedim, etkilenmedim. Kitabın ismi çok vurucu gelmişti, aynısını kitapta beklemekse büyük hata oldu benim nezdim de. Belki de iyi bir vakitte okumadım. Kendisiyle daha çok sohbet edeceğiz ama.

"Mutsuz çocukluklar, romancılar yaratır."


Çok sevebilirsiniz, nefret bile edebilirsiniz; lakin saygı duyulası bir yazar olduğu aşikar. Ben kendisine bolca kredi veriyorum. Eminim diğer kitapları hayli iyidir. Herkese iyi okumalar. Kitap içeriğinden hiç bahsetmediğimi biliyorum, bunu sizi olumsuz yönden etkilememek için yapıyorum, olur da okumakta isteyen çıkıp, benim yüzümden okumamazlık yapmasın.

Can yayınlarından çıkan Hayatta Kalma Güncesi'nin tanıtım bülteni yazısı aşağıda. Merakla okuyun, merakla kalın.

"Mutsuz çocukluklar, romancılar yaratır," diyen Doris Lessing, roman ve öykülerinde, 20. yüzyılın toplumsal ve politik kaosu içindeki bireylerin yaşam serüvenlerini anlatır."

Nobel ödüllü yazar Doris Lessing'in bu değişik ve çarpıcı romanı bir tür kıyamet öyküsü. Çevre kirliliği, hoyratça kullandığımız doğal kaynakların tükenişi, evsizlerin sayısı artarken sokak çetelerinin kural tanımazlığının kural haline gelişi, dilin yozlaşması ve yoksullaşması, iletişimsizlik, insanların büyük şehirlerden kaçmak zorunda kalışları ve kalabalıkların yerini alan ıssızlık... 

Lessing usta ve akıcı anlatımıyla, bütün bu olup bitenlerin görgü tanığı olan, hatta hiç tanımadığı bir çocuk-kadının sorumluluğunu da üstlenen yaşlıca bir kadının ağzından aktarıyor olayları. Yazarın kıvrak dili; insanların çaresiz durumlarda en olmayacak koşullara nasıl ayak uydurduklarını, bu koşullara rağmen yaşanan aşkları ve iktidar kavgalarını, hayata tutunmak için verilen savaşımı, çok etkileyici bir romanda biçimlendiriyor.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes