Murakami EdebiyatıAlbert Camus ~ Tersi ve Yüzü

Edebiyatı yüzeysel düşünmeyi bıraktığınızda, ne kadar mucizevi bir şey olduğunu anlayacaksınız, anlamak istemezseniz bile. Bu sadece biraz geç anlamanızı sağlayacak. Eninde sonunda anlattırıyor size hikmetini! Bu mucizelerinden bir tanesinin de Albert Camus'nün bu kitabı tam 20 yaşında yazmış olması! İnanılması zor.


Yazarın ilk kitabı. Yıllar sonra, yani tam yazarlığa alışıp ve bir sürü eser ardında bırakmasından sonra, Tersi ve Yüzü, bir daha (yeniden) yazmak istediğini belirtmiş yazar. Varoluşçuluğa kafa yoranlardan iseniz, mütevellit Camus'ü okuyacaksınız. Tam da aradığınız yazar olacak. Toy haliyle yazdığı cümleleri okurken, ne kadar büyük bir yazar olacağını anlıyorsunuz!

ölmektense başkalarına yük olmanın daha iyi olduğu düşüncesindeydi. ancak bir tek şeyi kanıtlayabilirdi bu: şimdiye değin hiç kimseye yük olmadığını.
Kitabın büyüsünü kaçırmamak için içeriğinden bahsetmiyorum. Şunu düşünün, şahane bir deneme sizi bekliyor. Sözcükleri, kendi çocuğunuzmuş gibi içinizde büyüteceksiniz, zamanla neler denmek istediğini daha iyi kavrayıp, biriciğiniz olacaktır!

Can Yayınları'ndan çıkmış Tersi ve Yüzü buradan satın alabilir, özeti aşağıda bulabilirsiniz. İyi okumalar!

"Brice Parain, sık sık, yazdıklarımın en iyisini bu küçük kitabın içerdiğini ileri sürer... Hayır, aldanıyor, çünkü deha bir yana bırakılırsa, insan yirmi iki yaşında yazı yazmasını pek bilemez. Ama Parainin söylemek istediğini anlıyorum.Bu acemice sayfalarda, sonradan yazdıklarımdakilerden daha çok gerçek aşk bulunduğunu söylemek istiyor, haksız da değil... Bu sayfaların yazıldığı zamandan beri, yaşlandım, çok şeyler görüp geçirdim. Sınırlarımı, sonra hemen hemen bütün zayıflıklarımı tanıyarak kendi hakkımda bilgi edindim... Herkes gibi ben de düşlerim bazı bazı. Ama iki sakin melek onun eşiğinden hiçbir zaman geçirmediler beni; biri dostum yüzünü gösterir, öbürü düşmanın suratını. Evet, bütün bunları biliyorum, aşkın neye patladığını da öğrendim ya da aşağı yukarı. Ama yaşamın kendisi hakkında, "Tersi ve Yüzü"nde acemice söylenenden daha fazlasını bilmiyorum."

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes