Murakami EdebiyatıGeorge R. R. Martin ~ Kılıçların Fırtınası - II. Kısım

I. Kısım'ı yazmıştık biliyorsunuz. Daha selam sabahı vermeden daldım konuya, af buyurun artık! Kılıçların Fırtınası Kısım II, tıpkı ilki kadar güzel. Zaten ABD'de kitap tek cilt olarak yayımlandı. Bizde sadece, Game Of Thrones [Taht Oyunları] adlı kitap 800 küsür sayfa olarak yayımlandı. Sanırım Epsilon Yayıncılık, diğer çevirilerinin tek kitaba sığamayacağını düşünüp, Kralların Çarpışması ve Kılıçların Fırtınası ikişer cilt şeklinde yayımlattı bizde. Laf dönüp dolaşır kitaba gelir, misali...


II. Kısım, gerçekten heyecanlı, ilkinden daha heyecanlı diyebilirim. Çok normal değil mi, sona yaklaşan tüm kitaplarda bi' heyecan söz konusu olmaz mı? İşte; II. Kısım'da böyle oluyor işte. İşler birazcık rayına oturmaya başlıyor. Dizisi Sezon Finali yaptı,  bunun sebebi; George R. R. Martin'in daha fazla hızlı yazamıyor olması.

Geçenlerde, bu konu ile ilgili tartışmalar alevlendi. Serinin fanleri, Martin'in çok yavaş yazdığından yanıp duruyorlarmış, bu yakınmadan hırsını alamayanlarsa kendilerini blog ve forum sayfalarında yorum yapmaya mecbur hissetmişler. Ben serinin o kadar fanı değilim açıkçası. Sadece güzel buluyorum o kadar. Seri için harika, enfes gibi yorumlar yapmak isterdim ama, çok fazla etkilendiğimi söyleyemeyeceğim. Sadece güzel! İyi okumalar herkese!

George R. R. Martin'in muhteşem serisi, Kılıçların Fırtınası ile modern fantastik edebiyatın istisnai başyapıtlarından biri konumuna geliyor, imgesel kurgunun büyük eserleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. 

İktidar mücadelesindeki beş savaşçıdan birinin ölmüş, bir diğerinin gözden düşmüş olmasına rağmen savaş tüm şiddetiyle sürmektedir. Yedi Krallık'ın zor durumdaki hükümdarı Joffrey, Demir Taht'ta oturmaya devam etmektedir. En amansız düşmanı Stannis, takip ettiği büyücü kadının kurbanı olmuş ve bozguna uğramıştır. Nehirova'daki Genç Robb, Kuzey'e hükmetmekte; Daenerys yaşayan son ejderhalarla beraber kana bulanmış bir kıtayı katetmektedir. Rakipler son hesaplaşma için harekete geçerken büyük bir yabanıl ordusu, efsanevi Ötekiler'le birlikte medeniyetin merkezine doğru ilerlemektedir. 

Diyarda sükûnet, Yedi Krallık'ın kılıçların fırtınası ile sarsılmasıyla mümkündür...

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes