Murakami EdebiyatıJack London - Martin Eden

Jack London'ı çok sevmiş, severek okuyan bir olarak, Martin Eden kesinlikle bir başyapıt. Nedense bir klasik okumak istedi canım ve gözüme bu muazzam kitap ilişti. Sayfaları çevirdikçe çeviresim geldi de geldi. Bu o kadar güzel bir duygu ki, yaşamayalı bayağı olmuş.


Kitap, Martin karakterinin yazar olma serüveni ve Ruth'la evlenme hayalleri üstüne kurulu. Elbette bu kadar basit değil. Birey üzerinden toplumsal ve sistemsel eleştiri yağmuruna tutuyor bizleri London. Sınıfsal tabakanın bir üst sınıfına çıkma mücadelesi aynı vakitte.

İşçi sınıfının ezilişi, çalışmak için dünyaya gelmiş insanoğulları, zengin-fakir eleştirisi... Hayallerinin peşinden giden ve onlara kavuştuktan sonra yaşamaya hevesi kalmayan bir kahramanın muhteşem azim dolu hikayesi bu. Ben kitabı bitirir bitirmez, sadece karşımdaki duvara baka kaldım, beş dakika boyunca. O kadar çarpıcı bir hikaye ve insanın suratına inen kırbaç misali finaliyle çoktan unutulmazlarım arasına girdi. Muhakkak okumanızı tavsiye ediyor, daha fazla bekletmememenizi salık veririm. Keyifle!

Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap'tan!

Can Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Jack London'ın, kendi hayatından izler taşıyan romanı Martin Eden, denizci bir gencin kişiliğinden ödün vermeden sınıf atlama çabalarını anlatıyor. Zengin bir ailenin kızına âşık olan Martin Eden, ona erişebilmek uğruna kendini ilme ve ünlü bir yazar olma hayaline adıyor; bu hayal uğruna takıntılı denilebilecek bir şekilde varını yoğunu ortaya koyuyor.

Edebiyat tarihinin kuşkusuz en özgün karakterlerinden biri olan Martin Eden, azmi ve zekâsıyla yalnızca işçi sınıfını değil, girmeye çalıştığı burjuva dünyasını da aşıyor. Böylece maskelerin ardında yatanı görüyor, toplumun gerçek yüzünü idrak ediyor. Neticede her iki sınıfa da ait olamamanın yorgunluğu, yazarlık serüveninde çektiği fiziksel ve ruhsal zorluklara eklenince Martin, derin bir yalnızlığa sürükleniyor. Başarı sürecinin haşinliğinin sonunda başarının tatminsizliğiyle karşı karşıya kalıyor. Jack London'ın başyapıtı olan bu trajik roman, okurlarını tıpkı Martin'in hayatı gibi dalgalı bir yolculuğa çıkarıyor.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes