Murakami EdebiyatıAgatha Christie - On Küçük Zenci

İkinci kez okuyorum Agatha Christie'yi. (Roger Ackroyd Cinayeti) Kitabı, şu ara okula ara verip memlekete dönmüşken okuverdim. Aslında, günün hava şartlarına göre -lodos ve bol yağışlı- kitabın içeriğine uydu. Ada, rüzgar ve fırtına. İyi denk geldi.


On Küçük Zenci, 50'li yılların siyah-beyaz film-noir izliyormuşum gibi keyif veriyor. Bu da vermiş oldu aynı hissiyatı. "10 insan ve katil kim?" etrafında dönüyor. Bu tarzı sevmememe rağmen, keyifle okudum. Edebi okurum ben, biraz mesafe var haliyle.

Kitabı dikkatli okuyunca, ister istemez bazı tahmin yürüyorsunuz. Bu tip kitapların en keyifli yanları, tahmin yürütme imkanı tanıdıkları için sanırım. Ya da öyle söylenir. O duyguyu yaşadım. Katil tahmin ettiğim kişi çıktı, şaşırmadım aslında. Şüphelenmiştim. Nokta atışı yapmışım. Neyse efendim, sizler seviyorsanız bu tarz mutlaka okuyun.

Altın Kitaplar'dan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Yargıç Wargrave birinci mevki kompartımanında purosunu tüttürerek The Times gazetesinin politika haberlerini dikkatle okuduktan sonra gazeteyi bırakıp camdan dışarı baktı. Somerset'den geçiyorlardı. Daha iki saatlik yolları vardı.
Zenci adası hakkında şimdiye kadar gazetelerde okuduklarını düşünmeye başladı. Adanın deniz ve yat meraklısı bir Amerikalı milyoner tarafından satın alındığını, Devon sahillerine yakın olan adaya modern ve lüks bir köşk yapıldığını biliyordu; ama, anlaşıldığına göre, Amerikalı milyonerin yeni evlendiği üçüncü karısı denizi sevmiyordu ve adayı satışa çıkarmıştı. Satış için gazetlerde birçok ilan çıkmıştı. Sonunda adanın Owen adında biri tarafından satın alındığı duyulmuştu. Bu haberden sonra gazetelerin dedikodu yazılarının fısıldaşmaları başlamıştı. Zenci adası aslında Gabrielle Turl adında Hollywood'lu bir film yıldızı tarafından satın alınmıştı. Yıldızın bu adada kimse tarafından rahatsız edilmeden birkaç ay geçirmeyi düşündüğü ileri sürülmekteydi. Başka bir yazar ise, Zenci Adasının bazı gizli deneyler için İngiliz Amirallik Dairesi tarafından satın alınmış olduğunu iddia ediyordu...

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes