Murakami EdebiyatıJohann Wolfgang Goethe - Faust

Şu yaşıma geldim, çok konuşulan yazar Goethe ve çok övülen kitabı Faust'u yeni okudum. Resmen dram.. Neyse. Çok değişik bir kitaptı. Sanki gazel, destan veya hikaye okuyormuşum geldi bana. Tragedya örneği olmasına rağmen -pek sevmem- bayıldım! 


Mefistofelest ve Faust arasındaki diyaloglar efsane. Okurken o kadar keyfi ve not aldım ki, önemdeki defter yazılarla dolup taştı. Edebiyatın gücü diyoruz buna. Kolektif Kitap'tan çıkmış baskıda, Harry Clarke'ın müthiş çizimleri sizleri bekliyor. Mutlaka okuyun!

Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap'tan!
Kolektif Kitap'tan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

Mantığı elden bırakmadan tanrısal bilginin ve deneyimin peşindeki bir adamın çok, çok eski hikayesini anlatır Faust. Bu arayış sırasında ortaya çıkan trajik sonuçların tasvirleri hem Goethe'nin büyük dehasının kanıtı, hem de edebiyattaki en önemli başarılardan biridir.

Johann Wolfgang Goethe'nin, dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri kabul edilen ve otuz yılda kaleme aldığı muazzam eseri Faust'a şimdi Harry Clarke'ın 1925 yılında yaptığı muhteşem resimler eşlik ediyor. 

Goethe hayatının sonlarına doğru Faust'un, fikirleri ve bu fikirleri temsil eden karakterlerle olayları konu eden ikinci bölümünü yazsa da, insanların ruhunu ve aklını asıl ele geçiren şiirsel yoğunluğuyla ilk bölümdür. Romantik bir hayal gücünün eseri olan bu bölüm yaşayan karakterlerin duyguları, düşünceleri ve arzularıyla dopdoluydu ve pek çok başka sanat eserine de kaynaklık etti.

"Ruhun içine sarıldığı,
Kendini beğenmişliği kahrolsun.
Duyularımızı bırakmayan görünüşün,
Körleştiriciliği kahrolsun!
Kahrolsun düşlerin ikiyüzlülüğü,
Ünümüz ve adımızın sözde kalıcılığı!
Kahrolsun yaltaklanan mal ve mülk,
Kadın, çocuk, hizmetçi ve kul!
Kahrolsun, hazineler vaat ederek,
Akıl almaz şeyler yaptıran,
Ya da tembel bir zevk için,
Yastığımızı hazırlayan Para Tanrısı!
Üzümlerin uyuşturan sıvısı kahrolsun!
En yüksek aşk, umut, inanç,
Her şeyden önce sabır kahrolsun!"

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes