Murakami EdebiyatıAslı Erdoğan ~ Kabuk Adam

İlkleri çok seviyorum. Bir yazarın ilk kitabı her şeyidir. Bu yüzden öncülleri seviyorum. Önayak olmak, farklılığı yaratır. Aslı Erdoğan'ın Kabuk Adam romanı, kesinlikle şahane! Varoluşçuluğa müthiş bir cevap niteliğinde. Yazarın hayatından önemli ölçü besleniyor.


Bir nevi otobiyografik nitelikleri içinde barındırıyor. Öğrenimi için gittiği adada geçirdiği günleri konu alan bu metin, bize Kabuk Adam'ın gizemini anlatıyor. Gerçekten çok beğendim. Hele çok yerde hiç hissetmediğim hisler yaşattı bana.


Şaşırtıcı derecede samimi itiraflar içeren, sırf bundan ötürü sıcakkanlı bir şeyler okuyorsunuz. Mutlaka, diyorum!
"Birbirimizle aracısız konuşabiliyorduk; iki insanın çıplak, maskesiz, bir zırha ya da kalkana sığınmadan iletişim kurabilmesi kutsal, mucizevi bir şeydi. Ortak bir geçmişe, birlikte var olma düşlerine dayanmayan bir ilişki, alabildiğine güçlü ama bir o kadar da kırılgandı."
Everest yayınlarından çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda. Kabuk Adam'ı tanımalısınız!

Size Kabuk Adam’ın öyküsünü anlatacağım, tropik bir adayı, cinayet ve işkencenin, şiddetin bataklığında filizlenen bir aşkı, içinde yetiştiği toprak kadar acı dolu bir aşkı anlatacağım. Çıldırtıcı gücünü sonuna dek yaşanmayan arzulardan, en gizli hayallerden alan bir tutkuyu, ölümle yaşamın sınırında kurulan mucizevi bir dostluğu ve bütün yıkımların nedeni olan korkuyu, insanın en temel özelliği olan korkusunu, alçaklığını, umutsuz yalnızlığını.. Tropiklerde, o gözden ırak adada öğrendim ki, cennetle cehennem iç içedir, ancak bir katil bir peygamber olabilir ve insan bir başkasına, aynı karabüyü ayinlerindeki gibi, dönüşebilir, çünkü insanın tam zıddı gene kendisidir.

1 Nisan 2014 23:17

Daha ilk cümleden içine çekiyor insanı :)

2 Nisan 2014 18:42

@Mavi Uçurum•
aynen katılıyorum. Sarıp sarmalıyor. :)

BA
3 Nisan 2014 00:07

Bazen absürd gelmişti bana bu kitap. Daha doğrusu öyle olmalıydı ama yazar o kadar inanarak anlatmış ki absürd gelmedi. Akılda kalıcı bir roman. sonra Taş Bina ve Diğerleri adlı öykü kitabını da okudum. O daha ustalıklı olmuş sanki.

3 Nisan 2014 00:26

@BA•
Aslı Erdoğan'ın daha çok okumak isterim. Bu tavsiyeniz ile devam edeyim. :)

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes