Murakami EdebiyatıVincent Van Gogh - Theo'ya Mektuplar

En sevdiğim ve idol gördüğüm sanatçılardan Van Gogh. Gerek sanatı, gerekse öncülüğünü kurduğu ekolleri muhteşem. Kendisinin biyografisini avuç içi bilen biri olarak, bu sefer kardeşi Theo'ya yazdığı mektupları okudum. Muazzam.


Theo'ya Mektuplar, Gogh'un kardeşine yazdığı; Hollanda, Fransa ve İlk Yılları'nın tarihleri adı altında anlatıyor. Dindar ve kalabalık bir ailenin çocuğu olan Vincet'ın hayatı hiç kolay olmadı. Aşkları sancılı, sanatı sıkıntılı ve melankolik ruh hali...

Aşık olduğu kadınların kendisini sevmemesi. Her daim kendini aç bırakıp, boya alacak kadar para biriktirme durumu. Maddi yönden hep sıkıntı çekti ve sürekli kendinden bir şeyleri feda etme durumuna gitti. Bunca zorluğa rağmen, tek dostu ve kardeşi, sırdaşı Theo, mütemadiyen onun destekçisi oldu. Nitekim, okurken Theo'nun kendisine sağladığı paralar ve daha fazlası görebilirsiniz. Arles yılları, en sevdiğim yıllarıdır. Ayrıca, rivayete göre "sarı"yı bulan ressam diye bilinir. Van Gogh Sarı'sı derler... Sarıyı sevdiysek, onun sayesinde. En azından kendi açımdan bakınca durum bu. Mutlaka ama mutlaka okuyun.

YKY'den çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

"Geçmişi düşündüğümde -hemen hemen yenilmez zorluklarla dolu olan geleceği düşündüğümde, sevmediğim ve kaytarmak istediğim, ya da tabiatımın kötü yanının kaytarmak istediği onca güç çalışmayı düşündüğümde; bana dönük, hep bana bakan gözleri düşündüğümde- başaramazsam suçun nerede, kimde olduğunu bilecekler, bana ufak tefek serzenişlerde bulunmayacaklar, ama doğru ve erdemli olan -saf altından olan- her konuda denenmiş ve eğitilmiş olduklarından, yalnızca yüzlerindeki anlam neler diyecek bana: Sana yardımcı olduk, sana ışık verdik elimizden gelen her şeyi yaptık senin için, gerçekten dürüst bir çaba gösterdin mi? Hak ettiğimiz karşılık nerede?"

Vincent Van Gogh'un on yedi yıl boyunca, intiharından iki gün önceye dek kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplar, sanatçının Auvers-Sur-Oise'da noktalanan yaşamından ve yaratım sürecinden bir kesiti sunuyor.

"Yazar" Van Gogh, bir kez daha Türkçede.

6 Kasım 2015 22:05

Ne güzel bir yazı olmuş bu :) TÜYAP Kitap Fuarı'nı fırsat bilerek ben de alıp okuyayım o zaman, benim için de çok değerli bir sanatçı Van Gogh. Yazınız için teşekkürler)

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes