Murakami EdebiyatıJ. R. R. Tolkien - Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi

Maalesef yeni okuyabildim Yüzüklerin Efendisi'ni. Filmi izlemiş olduğumdan, araya vakit girsin de, filmi unutayım.. Kitabın öyle tadını çıkarayım, dedim. Az buçuk işe yaradı. Okudukça, yapımdan kareler gözümde canlandı, canlandı... Tolkien'in  Orta Dünya'sına hayran kalıyorsunuz tabi.


Üç ayrı kitaptan oluşuyor ama, ben hem sağlam, hem kırmızısı gözüme hoş geldiğinden olsa gerek, bu tuğlayı almayı seçmiştim zamanında. Baskı kalitesi gayet güzel, iş iyi çıkarmışlar. Frodo'dan mütemadiyen gıcık aldığımı belirtmek isterim. Gandalf, Sam, Aragorn, Legolas... hepsini çok seviyorsunuz, bütünleşiyorsunuz.

Kitabı pek anlatasım yok, siz okuyun en iyisi. Büyüsü kaçmasın. Lakin, kitabın finali en etkileyicisi sanırım. Filmde, finalde bu kadar çok detaya inilmiyor. Gelişme bölümüne ayrılan detay ve süreden oluşu bu durumun sonucu. Finalde, epey ayrıntılı. Yaklaşık 80 sayfayı finale ayırmış. En lezzetli yerlerdi kanımca. Uzun lafın kısası, okuyun gençler.

Bu üçleme, "Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap!tan biri!"

Metis Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda...

Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. 1997 ile birlikte, çok sayıda Türkiyeli okur da "okumuş olanlar" safına geçme fırsatı buldu. Kitabın Türkçe basımı Yüzüklerin Efendisi'ne duyulan ilginin evrenselliğini kanıtladı. 

Yapıtın bu başarısını taçlandırmak için üç kısmı bir araya getiren bu özel, tek cilt edisyonu sunuyoruz. Hem hâlâ okumamış, "okuyacak olanlar" için, hem de bu güzel kitabın kütüphanenizde gelecek kuşaklara devrolacak kadar kalıcı olması için... 

Yüzüklerin Efendisi yirminci yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantazi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantazi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir roman.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes