Murakami EdebiyatıJarques Ranciêre - Cahil Hoca

Üniversite hocamızın verdiği ödev üzerine okumuştum kitabı. Kitap okuyacaklarım arasında idi.  Balı kaymağı oldu. Cahil Hoca: Zihinsel Özgürleşme Üstüne Beş Ders, değişik ve düşündürücü bir egzersiz. Aslında ne kadar yanlış düşündüğümüzü ve ne denli kör olduğumuzu yüzünüze vuruyor. İnsanlığın tembellikten düşünemediğinden yakınıyor.


Yazar Jacques Ranciêre'ı ilk defa okudum. Kitap zorlayıcı olsa da, zorlayıcılığından kastım şöyle ki, üstü üste bir okuma yapamıyorsunuz. Ara vererek kitabı bitiyorsunuz. Uzun okumalar sonrasında beyin devre dışı kalıyor. Biraz nefes alma ihtiyacı duyuyorsunuz. Herkesin okuması ve üstüne beyin yorması gerektiğini düşündüğüm kitaplardan. Neticede düşünmek güzeldir.

Metis Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda. Düşünceyle!

Felsefenin elması Joseph Jacotot'nun başına düşmüştür: 1818'de sürgünde bir devrimci olan Jacotot Belçika'da Fransız edebiyatı okutmanı olarak yarı-zamanlı bir iş bulur. Tek kelime Fransızca bilmeyen Flamanlara, kendisi de tek kelime Flamanca bilmediği halde hocalık etmek zorundadır... İkidilli bir Fénelon baskısı koşar imdadına; "öğrencileri"nin kendi kendilerine Fransızca ve Telemak'ı öğrenmelerine kılavuzluk eder. İnsanın bilmediğini de öğretebileceğini gösteren bu tuhaf deneyin sezdirdiği kaçınılmaz sonucu anlamakta hiç gecikmez Jacotot: Bilen ile bilmeyenin, öğreten ile öğrenenin, kol emekçisi ile zihin emekçisinin, kısacası zekâların eşitliği.
Bu şaşırtıcı hikâyeyi ve Jacotot'nun felsefesini anlatan Jacques Rancière hem eğitim üzerine çok özgün bir düşünce sunuyor hem de zekâların eşitsizliğini ve bilgi hiyerarşisini bahane eden toplumsal eşitsizlik tasavvurlarına önemli eleştiriler getiriyor. "Özgürleştirmeksizin eğiten aptallaştırır," diyen Cahil Hoca, eğitimciler ve eğitim sistemi üzerine kafa yoranlar için olduğu kadar siyaset felsefesiyle ilgilenenler için de ufuk açıcı bir kitap.


Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes