Murakami EdebiyatıCengiz Aytmatov - Gün Olur Asra Bedel

Kaliteli bir şeyler okumak isteyenlere, girişten tavsiye. Cengiz Aytmatov'un en bilinen ve sevilen kitabı. Gün Olur Asra Bedel, ismi kadar yıkıcı ve okunası kitaplardan. Çok seveceksiniz. Hemen hemen her kitap blogunda yorumları göreceksiniz. Ben de bu sebeple, fazla yazma ihtiyacı duymuyorum. Okudum, bilin istedim.


Yedigey bir demir yolu işçisi ve ailesine savaş zamanında geçen günlerden bahsediyor. Yedigey ve Zarife aşkı... İtiraf etmeliyim, Ana Beyit efsanesi ve mankurt hikayesi şahane. Orada uygulanan işkenceyi okudukça gözlerim doldu. İnsanlıktan utandım. Evet, edebiyat bunu başarabiliyor. Mutlaka okunması gereken kitaplardan.

Elips Yayınları'ndan çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda. Keyifle!

Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebî, askeri yani, bütün maddi, zenginliğini eserlerine yansıymış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikâyelerinde milletinin temel mülkü olan millî hafızaya ait efsane, destan, masal, hikâye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikâyeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

"Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi millî gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın millî hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu millî olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."


Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes