Murakami EdebiyatıRobert Louis Stevenson - Dr. Jekyll ve Bay Hyde

Okunacak 1001 kitaptan biri olan bu çizgi roman -aslında bu ünlü bir roman ve ben değişiklik olsun diye çizgi roman olanı seçtim, iyi ki de öyle yapmışım, okuyunca anladım- Dr. Jekyll ve Bay Hyde, sizi merak ettirecek ve gerecek bir gotik roman.


Okuduğuma hiç pişman olmadım. Bu kitabı okumakla bir sürü şey başardım. Nelermiş görelim. Öncelikle arayı açtığım çizgi roman türüyle yeniden buluştuk, 1001 Kitap listesinden sayı eksildi ve yeni bir yazarla tanıştım. Robert Louis Stevenson'ı okumaya kesinlikle devam etmeyi düşünüyorum.

Kitabı farklı şekillerde de okuyabilirsiniz. Ben çizgi roman şeklinde okudum ve çok hoş buldum. Ne tür okursanız okuyun seveceksiniz bu kitabı, eminim. O vakit keyifle!

NTV Yayınlarından çıkmış kitabın tanıtım yazısı aşağıda.

"Sonuçta hepimizin sakladığı bir şeyler var, ama pek azımızın sırrı Dr. Jekyll'ınki kadar korkunç..."

TUHAF BİR VAKA: DR. JEKYLL ve BAY HYDE Londra kitapçılarında ilk olarak 1886'da boy gösterdi. Yazarı Robert Louis Stevenson'ın yazmış olduğu diğer hiçbir şeye benzemiyordu, ne alışılmadık türden bir gezi eseriydi, ne de çocuk dergileri için yazılmış tarihi bir serüven hikâyesi. Bu kitap bambaşka bir pazara yönelikti. Bram Stoker'dan Stephen King'e kadar herkes için türde "standart"ı oluşturacak "bir şilinlik dehşet öyküsü" denen kitap pazarına.

Stevenson, DR. JEKYLL VE BAY HYDE'ın öyküsünü nasıl bulduğunu anlatmayı severdi: Sağlığı için taşra sahil kasabası Bornemouth'ta kalırken bir gece rüyasında görmüştü bu romanın hikâyesini. İlk taslağı üç günde yazdı, karısı birtakım değişiklikler önerdiğinde bu taslağı yaktı. İkinci versiyon o hafta sona ermeden tamamlandı, o zamandan bu zamana da hemen hemen hiç basımdan kalkmadı. 

Robert Louis Stevenson ilk edebi ödülünü altı yaşında kazandı; ölümünden önce hazırlamakta olduğu toplu eserleri, nihayetinde 28 cildi bulacaktı. Daha önceki ya da daha sonraki pek az yazar Stevenson'ın o dur durak bilmez üretiminin çeşitliliğiyle boy ölçüşebilir; serüven öyküleri, baladlar, oyunlar, denemeler, masallar, tarihi aşk hikâyeleri, eğlencelik manzumeler, kısa öyküler ve gezi yazıları. Sıfırdan bir tür yaratmayı başarmış (DEFİNE ADASI'nda yaratığı gemici Silver hakiki Karayip Korsanı'dır) yazar bile sayılıyken, Stevenson sıfırdan bir değil, iki tür yarattı; gerilimli ahlaki öyküsü DR. JEKYLL VE BAY HYDE insanlığın kendi doğasını kavrama çabasının dev bir abidesi olmaya devam ediyor. Acaba yetmişine kadar yaşasa rüyasında başka neler görürdü?

Andrzej Klimowski ile Danusia Schejbal'ın bu çizgi roman uyarlaması, Stevenson'ın orijinal öyküsünün mekân tuttuğu o giderek ürkütücüleşen Londra sokaklarına ürpertici bir şekilde sadık kalıyor.

Yorum Gönder

 

© Kitaplık Manzaraları Yazarın izni olmadan alıntı yapılamaz. Tüm hakları Kitaplık Manzaları'na aittir.
by Sezer Akın WooThemes